Felsefe hakkında her şey…

Galen (Galenos) Kimdir?

05.11.2019
2.944

Galen (129 – 201) Antik Roma’nın en önemli hekimlerindendir. Claude Galen ya da Bergamalı Galen; Yunanca Galenos, Latince Galenus olarak bilinir [1] İslam dünyasında Calinus olarak da bilinir.

İlk eğitimini mimar olan babası Nikon dan almıştır. Bugün Türkiye toprakları içinde kalan Bergama’da (Pergamon) doğmuş ve uzun yıllar Roma’da yaşamıştır. Babası daha çok geometrik ve aritmetik derslerini verirken aynı zamanda mantık ve tıp alanlarında da eğitim görmesi için yönlendirilen Galenos, bunun için Bergama, İzmir, Corinthos ve İskenderiye’ye giderek buralarda tıp eğitimi gördü. Eğitimi sırasında Aristocu Midilli adasında Aristo okulu ve felsefecilerle tanıştı. Daha sonra Bergama’ya geri döndü.

Lucius Verus ve Marcus Aurelius tarafından, İtalyanın kuzayindeki bir askeri harekat için çağırıldı. Lucius Verus’un 169 yılındaki ani ölümünden sonra Galen Roma’ya döndü ve Marcus Aurelius ve daha sonraki imparatorlar Commodus ve Septimus Severus için fizikçi olarak hizmet etti. Bu arada tıp ve felsefe konularında ders verirken, bu alanlarla ilgili olarak eserler yazdı. Ancak, Roma’da çıkan yangında aralarında Aristo gibi filozoflarında da bulunduğu çoğu kişiye ait kitaplarla birlikte kendi eserleri de yanmıştır. Romada gladyatörlerin cerrahlığını yapmış, sonra imparatorluk sarayına hekim olmuştur. Tedavi çalışmalarının yanı sıra anatomi, fizyoloji, farmakoloji bilimleri ve ayrıca felsefe ile ilgilenmiştir. Zamanın tıp bilimine tamamıyla hâkim olan Galen, bu bilim dalını orijinal ilkelere göre yeniden düzenlemiştir. Galen ününü özellikle araştırma metoduyla kazanmıştır. Galen’e göre analizler hastalıkların incelenip iyileştirilmesinin temelini oluşturur.

Öte yandan felsefe ile de uğraşan Galen’in kafasında şekillenen düşünceler yeni yeni belirmekte olan Hıristiyanlık ile bağdaşıyordu. Bu nedenle Galen’in ilmî araştırma ve tezleri cami tarafında kabul görmüştür. Galen’in 400 yazılı eserinden günümüze 100 kadar ulaşmış, kilisenin korunmasına alındığı için hızla yayılmıştır. Ölümünden sonra arkasında, uzun bir dönem boyunca başvuru kitabı olarak kabul görmüş çok sayıda eser bıraktı. Bıraktığı eser sayısı olarak dört yüz rakamı tahmin edilmektedir.İlk olarak droglardan ilaç elde etmeye başlamıştır bu yüzden Eczacılığın ve Farmasötik Teknolojinin babası sayılmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...