Felsefe hakkında her şey…

Dirk Verhofstadt Kimdir?

03.11.2019
1.053

Dirk Verhofstadt (Dendermonde, 1955 doğumlu) Belçikalı bir sosyal liberal (Rawlsçı) teorist ve eski Belçika başbakanı Guy Verhofstadt’ın kardeşidir. Politik felsefeye karşı büyük bir ilgisi ve felsefi görüşünde Karl Popper, John Stuart Mill, Amartya Sen ve Martha Nussbaum’ın etkisi vardır. Ghent Üniversitesi Hukuk ve Basın ve İletişim mezunudur.

Het menselijk liberalisme (Beşeri Liberalizm) kitabıyla, sadece Belçikalı değil, aynı zamanda Volkspartij voor Vrijheid en Democratie ve Democraten 66 gibi Hollandalı politikacıların partilerini etkilemektedir. Küreselleşme karşıtlarının saldırılarına karşı, liberalizmin dayanışmayı içerdiğini/içermesi gerektiğini ve liberalizmin yeşilci politikalarla çelişmediğini söylerek liberalizmi savunmaktadır. Pleidooi voor het individualisme (Bireycilik Talebi) ve çoğunlukla İslamî feminizmine ve bunun Avrupa’daki etkilerine odaklanan De derde feministische golf (Üçüncü Feminist Dalgası) adlı kitapları yazmıştır. De derde feministische golf adlı kitap, Ayaan Hirsi Ali, Irshad Manji, Naima El Bezaz, Nahed Selim, Naema Tahir ve Yasmine Allas ile özel röpotajlar içermektedir.

Liberal harekete dahil bağımsız bir beyin takımı olan Liberalesin üyesidir. Liberales’in üyeleri liberalizmi bireysel özgürlüğü, hukuku ve insan haklarını destekleyen ilerlemeci bir hareket olarak görmektedir. Liberales, çeşitli parti ve bünyeler tarafından desteklenen sosyal ekonomi, çevresel ve ahlaki konularla ilgili dar görüşlü muhafazakarlığa karşı çıkar.

Görüşlerinin VLD adlı partinin çizgisini 1990’larda ve 2000’lerin başında (özellikle kardeşi Guy’ın lider olduğu zamanda) merkez-sağdan merkez-sola kaydırmakta etkili olduğuna inanılmaktadır.

Kaynak: Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Felsefeye Giriş” ve 3. Sınıf “Çağdaş Felsefe Tarihi” Dersi Ders Notları (Ömer YILDIRIM)

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...