Felsefe hakkında her şey…

Charles Taylor Kimdir?

03.11.2019
1.988

Charles Taylor, 1931 Montreal doğumlu, “modern benlik” kavramı ile öne çıkan Kanadalı filozoftur.

İngilizce konuşan Protestan bir baba ve Fransızca konuşan Katolik annesi ile iki dilli ve çift kültürlü bir ailede yetiştirildi. Tarihi Montreal’de McGill Üniversitesindeki lisans eğitimini 1952’de tamamladıktan sonra Taylor, Oxford Üniversitesindeki Balliol Kolejinde siyaset, felsefe ve ekonomi dalında ikinci bir lisans derecesi aldı (1955). 1961’de Oxford’da felsefe alanında doktorasını tamamladı. Taylor, akademik kariyerinin büyük kısmını McGill ve Oxford’da sosyal ve politik teori profesörü olarak geçirdi. Geniş bir alana yayılan araştırmaları pek çok dile çevrildi.

Taylor’un ilk büyük çalışması olan Hegel (1975), Hegel felsefesinin siyasal ve sosyal anlamda çağdaş teorileri içerdiğini vurgulayan önemli bir araştırmaydı. 1989’da Taylor, modern batı dünyasında özün veya insanın öznesini inceleyen “Modern Benliğin Oluşturulması: Kendilik Kaynakları”nı yayınladı. Taylor, tarihsel perspektiften bakıldığında, birkaç ipucunun ve kaynağın modern kimliği oluşturmaya başladığını öne sürdü Kendine özgü modern benlik kavramı, özgürlüğe değer veren, araştıran, içsel derinliğe sahip, doğayı yenileyici Taylor’un modern benliğinin bu dizileri bazen birbirini tamamlayıcı, bazen de çelişiktir. Örneğin, özgürlük ideali, tarihsel olarak, doğal dünya üzerinde teknolojik kontrol ile ilişkilendirilmiştir; fakat bu aynı zamanda, bir iyilik kaynağı olarak doğanın daha romantik görünümüyle çelişir.

Taylor, seçkin akademik kariyerinin yanında bir dönem politika ile de meşgul oldu. Sosyal demokrat platformu destekleyen federal Parlamento adaylarından biri olarak birkaç kez Kanada Yeni Demokratik Partisinde (NDP) aktif rol aldı.

Quebec Hükümetinin Fransızca Dil Konseyi’nde görev aldı ve 2007 – 2008 yıllarında bu eyaletteki kültürel ve dini farklılıkların geleceğine yönelik bir kamu soruşturması yürüttü. 1996 yılında ülkenin en yüksek sivil onur ödülüne layık görüldü. Templeton’un Araştırmalara Yönelik İlerleme Ödülü ve Kyoto Ödülü gibi önemli ödüller kazandı.

İlgili konular:

Hazırlayan: Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Ömer YILDIRIM’ın Kişisel Ders Notları. Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Felsefeye Giriş” ve 2., 3., 4. Sınıf “Felsefe Tarihi” Dersleri Ders Notları (Ömer YILDIRIM); Açık Öğretim Felsefe Ders Kitabı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...