Felsefe hakkında her şey…

Carl Grünberg Kimdir?

11.06.2021
Carl Grünberg Kimdir?

Carl Grünberg 10 Şubat 1861 ila 2 Şubat 1940 tarihleri arasında yaşamış olan Alman Marksist bir hukuk ve tarih filozofudur.

Focşani, Romanya’da Yahudi-Besarabyalı bir Alman ailesinde dünyaya gelen Grünberg, Strasbourg’da hukuk eğitimi aldı ve sonrasında bir süre avukat olarak çalıştı. Daha sonra Viyana’da politik ekonomi alanında ihtisas yaptı.

Grünberg’in üniversitedeki hocaları arasında Strazburg’da Gustav Schmoller ve Viyana’da Lorenz von Stein ve Anton Menger gibi dönemin en önemli isimleri yer aldı. 1894’te Viyana Üniversitesinde siyasi hukuk ve ekonomi okutmanı oldu.

Grünberg, Avusturya Marksizminin kurucularından biriydi. Öğrencileri arasında Otto Bauer, Rudolf Hilferding ve Karl Renner gibi isimler yer aldı. Viyana Üniversitesinde ekonomi tarihi kürsüsünde görev yaptı.

1924’te, daha sonra Frankfurt Okulu olarak bilinecek Sosyal Araştırmalar Enstitüsü’nün ilk yöneticisi oldu. Zeitschrift für Social- und Wirtschaftsgeschichte (1893) ve Archiv für die Geschichte des Sozialismus und der sozialen Bewegung (1911) gibi eserlere imza attı ve bugün Grünberg-Archiv olarak bilinen bir sosyalist tarih dergisi kurdu ve derginin editörlüğünü üstlendi.

Sosyal Araştırmalar Enstitüsü’nün başkanlığını yaptığı sırada felç geçirdi ve 1929’da emekli olarak Enstitü’yü Max Horkheimer’a devretti.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer Yıldırım

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...