Felsefe hakkında her şey…

Biyoloji Felsefesi Nedir?

17.04.2020
1.678

(Fr. La philosophie de Biologie): Canlı ve kültür (Biyo-Kültür) sorunlarını araştırma alanı olan biyoloji felsefesi, canlı olayları ile bunlarla ilgili süreçleri konu edinen biyoloji bilimleriyle ilgili “sırf deney alanını aşan” sorunları ele alan felsefe disiplinidir.

Biyoloji felsefesi, sırf teorik bir doğa bilimi değil, aynı zamanda felsefenin bir koludur. Biyoloji felsefesi, genel biyolojinin kendi deney verilerine ait ortaya koyduğu dar kapsamlı ifadeleri irdeler, bunları mantıksal bağlarla birbirine bağlar ve böylece kuşatıcı açıklamalara ulaşır. O aynı zamanda şunu da yapar: Deney verilerinin ifade edilmesi ile ilgili açıklamaları biyoloji dışı alanlarda kullanılan ifadelerle ilgi alanı içerisine sokar. Böylece daha geniş kaplayıcı ifadelere başvurur. Ayrıca biyolojideki deney ile teorik gelişmelerin, özellikle insan hayatını nereye kadar ve nasıl etkileyebileceğine, yahut nasıl etkilemesi gerektiğine dair tahminlerde bulunur.

Biyoloji felsefesi genel olarak başlıca şu üç ana dal halinde incelenir: 1) Teorik biyoloji, 2) Biyo-felsefeler tarihi, 3) Biyoloji ahlakı (biyoetik).

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...