Felsefe hakkında her şey…

Zümrüd Kuluzade Kimdir?

12.11.2019

Zümrüd Kuluzade, Azerbaycan felsefe tarihçisi, felsefe doktoru, filozof, araştırmacı.

Zümrüd Kuluzade 17 mart 1932 yılında doğdu. 1949. yılında orta okulu bitirmiş ve o zamanlar SSCB de S.M.Kirov ismi ile bilinen Azerbaycan Devlet Universitesinin tarih fakültesinin felsefe bölümüne dahil oldu ve oranı üstün eğitim diploması ile tamamladı. 1954yılından 1957-yılına kadar Azerbaycan Pedaqoji Ensitütüsünün felsefe ana bölümünde doktora okumuş 1957 yılında ise Azerbaycan Milli Bilimler Akademisinin Felsefe, Sosyoloji ve Hukuk Ensitütüsünde çalışmağa başlamıştır. Uzun yıllar aynı yerde Felsefe ve İctimai düşünce tarihi şubesinin müdiri olarak çalışmıştır.

Felsefe Çalışmaları

Zümrüd Kuluzade ünlü Azerbaycan filozofudur. Z. Kuluzade’nin doktora tezi antagonist toplumda üst yapının rolü, profesörlük çalışması ise Azerbaycan’ın en büyük felsefi akımlarından birini – Hurufiliği ve öncüllerini konu almıştır. Onun “Hurufilik ve Azerbaycan’daki Temsilcileri” kitabı (1970) Hurufiliğin tarihini ve felsefesini inceleyen yegane monografik eserdir. Bunun dışında, Azerbaycan’da Doğu-Batı sorunu felsefi alanda ilk kez Zümrüd Kuluzade tarafından “13.-16. Yüzyıl Şark Felsefesinin Gelişim Kanunları ve Doğu-Batı Sorunu” (1984) monografisinde araştırılmıştır.

Zümrüd Kuluzade Azerbaycan Felsefe Tarihi (2002) serisinden olan eserlerin Baş Editörü, bazı bölümlerin yazarı, Azerbaycan Ansiklopedisinin (2007) “Felsefe” makalesinin yazarıdır.
Zümrüd Kuluzade’nin bilimsel faaliyetinde onun inisiyatifi ve editörlüğünde yayınlanan “Şark Felsefesi Problemleri” adlı uluslararası bilimsel ve teorik derginin (1996’dan) önemi büyüktür. Azerbaycanca ve Rusça, ayrıca Arapça, Farsça, Türkçe, İngilizce, Almanca ve Fransızca geniş özetlerle yayınlanan dergi Azerbaycan kültür tarihinde felsefeye dair ilk dergidir ve kapsadığı sorunlara, adına göre günümüz dünya medeniyetinde benzeri yoktur.

Zümrüd Kuluzade İlimde başarılı kadınların danışım kurulunun 2001 yılından üyesidir. Azerbaycan`da 2000 yılının kadını fahri diploması ile ödüllendirilmiştir.

Gender
İslam kültürü bölgesi felsefesi
Azerbaycan felsefe tarihi
Felsefe tarihine ilişkin araştırmalar
Umumvahdet felsfesi
Azerbaycan tarihşinaslık sorunları
Doğu- Batı sorunu

Eserleri

Nesimi – Doğu filozofu ve şairi (1973),
Kasimi Envar`ın dünyagörüşü (1976),
Doğu kültür tarihinin teorik sorunları ve Nizamişinaslık (1987),
Azerbaycan felsefesi tarihinden VII-XVI asırlar (1992),
Füzulişinaslık sorunları (2006).

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...