Felsefe hakkında her şey…

Yetişkinlik Döneminde Duygusal Gelişim (20-65 yaş)

30.04.2020
1.179

Yaşın ilerlemesiyle birlikte birey, duygusal anlamda da belirli bir olgunluğa ulaşır. Önceki gelişim dönemlerinde kontrol edemediği duyguları artık kontrol altında tutmayı, kendisi ve içinde yaşadığı toplumun beklentileri doğrultusunda istenen yönde kullanabilmeyi öğrenir.

Gencin çevresinde bulunan insanlarla yakın ilişkiler kurduğu bu dönemde dostluk, sevgi, bağlılık duyguları daha bir önem kazanır. Çünkü bir önceki dönemde yaşanan duygusal yapıdaki istikrarsızlık artık yerini bir denge, bir sükûnete bırakmıştır. Daha gerçekçi olmaya başlayan birey, ergenlik dönemindeki karşıt cins arayışını bir kenara bırakarak sevgiye, saygıya, paylaşmaya, değer vermeye dayalı bir evlilik yapmayı, hayatını belirli bir düzene koymayı amaçlar.

Ayrıca ilgi, yetenek ve kişilik özelliklerine uygun olarak belirlediği mesleği ile hayatının geri kalan kısmını mesleğinde başarılı bir birey olarak mutlu ve huzurlu bir şekilde geçirmeyi amaçlamaktadır. Bu dönem hem eş hem de meslek seçimi konusunda olumlu yaşantılarla geçerse birey mutlu, olumsuz yaşantılarla geçerse birey bir sonraki döneme mutsuz girecektir.

Kaynak: ATA-AÖF, GELİŞİM PSİKOLOJİSİ, Yrd. Doç. Dr. Arzu GÜLBAHÇE

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...