Felsefe hakkında her şey…

Pherekydes Kimdir?

11.11.2019
1.608

Syroslu Pherekydes Yedi Bilgeler arasında adı anılanlardandır.

Babys’in oğlu, Pittakos’un çömezidir. Yunanistan’da doğa ve tanrılar üzerine ilk incelemeyi onun yazdığı söylenir. Ölümüyle ilgili pek çok söylenti vardır. Bunlardan biri bir Delphoi yolculuğu sırasında kendini Korykeios tepesinden atarak yaşamına son verdiğidir.

Aristoksenes’e göre Pherekydes hastalanıp ölmüş, Pythagoras onu Delos’da toprağa vermiştir. Onu bitler yiye yiye öldürdü diye bir söylenti de vardır. Mezar taşında şunlar yazılıymış: “Tüm erdem özünü bende bulur. Beni övmek isteyen / Daha çok Pythagoras’ı övmelidir, çünkü odur ilk olan / Yunan toprağında. Bunu söylerken gerçeği söylüyorum.”

Khios’lu İon onu şu sözlerle yüceltiyor: “Baştanbaşa edeple ve erdemle donanmış, / Ölümünden sonra bile ruhunun eşsiz bir yaşamı var, / Ama Pythagoras bilgelikte onları geride bıraktı, / Çünkü insani görenekleri gördü ve bildirdi.” Diogenes Laertios’un onunla ilgili şiirinin son üç dizesi ilginçtir: “Bir bilge gerçek bilgeyse, / Yaşarken gereklidir, / Öldükten sonra daha da gerekli.” Onun Thales’e yazdığı söylenen mektubun gerçek olmadığı kesindir. Mektubun başlarındaki şu sözler ilgi çekicidir: “Bana gelince, mektubunuzu aldığımda hastaydım, ateşim vardı ve bitlerle sarılmıştım.”

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...