Felsefe hakkında her şey…

Niccolò Machiavelli

29.01.2024
1.194
Niccolò Machiavelli

Niccolò Machiavelli 16. yüzyılda yaşamış, özellikle siyasi fikirleriyle tanınan Floransalı bir filozoftur. En ünlü felsefi kitapları olan “Prens” ve “Titus Livius’un İlk On Kitabı Üzerine Söylevler” ölümünden sonra yayımlanmıştır.

Bıraktığı felsefi miras hâlâ tam olarak çözülemese de bazen sessiz sedasız çalışmanın gerekliliğini anlamış bir düşünür için bu durum şaşırtıcı olmamalıdır. Machiavelli‘nin felsefesinin neredeyse hiçbir yönüyle ilgili olarak hâlâ yerleşmiş bir bilimsel görüş bulunmamaktadır. Filozoflar Machiavelli’nin genel niyeti, samimiyeti, inançları, eserlerinin bütünlüğü ve öğretisinin içeriği konusunda fikir ayrılığına düşmektedir.

Niccolò Machiavelli‘nin felsefe tarihi üzerindeki etkisi muazzam olmuştur. Muhtemelen Kant hariç, antik çağlardan bu yana hiçbir filozof ardıllarını bu kadar derinden etkilememiştir. Nitekim bu haleflerin listesi neredeyse modern siyaset felsefesinin tarihiymiş gibi okunabilir. Bacon, Descartes, Spinoza, Bayle, Hobbes, Locke, Rousseau, Hume, Smith, Montesquieu, Fichte, Hegel, Marx ve Nietzsche, fikirleri Machiavelli’nin düşüncesinin yankılarını taşıyanlar arasındadır. Montaigne gibi onun felsefesinin temellerini görünüşte reddedenler dahi Machiavelli’i zorlu bir karşıt olarak görmüş ve bu felsefenin çıkarımlarıyla ilgilenmeyi gerekli bulmuşlardır.

Machiavelli‘nin hayatını üç döneme ayırmak genel kabul görmüştür:

  1. Gençliği
  2. Floransa Cumhuriyeti için yaptığı çalışmalar
  3. En önemli felsefi yazılarını kaleme aldığı olgunluk çağları

Machiavelli’nin siyasi ve felsefi kariyerinin büyük bir kısmı iki önemli siyasi olay arasında şekillenmiştir: 1494 yılında VIII. Charles tarafından İtalya’nın Fransızlar tarafından işgali ve 1527 yılında İmparator V. Charles’ın ordusunun Roma’yı yağmalaması.

Machiavelli'nin Prens Kitabı

“Prens” Machiavelli’nin en önemli felsefi eserlerindendir.

Niccolò Machiavelli kimdir?

Niccolò Machiavelli 3 Mayıs 1469’da seçkin bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Floransa’nın Santo Spirito bölgesinde büyüdü. Üç kardeşi vardı: Primavera, Margherita ve Totto. Annesi Bartolomea di Stefano Nelli idi. Babası, yetersiz gelirinin önemli bir bölümünü kitaplara harcayan ve özellikle Cicero’ya hayran olduğu anlaşılan bir hukuk doktoru olan Bernardo’ydu. Dolayısıyla, Machiavelli genç yaşta onu derinden etkileyen birçok klasik yazarla tanıştı; Söylevler‘de söylediği gibi, “körpe yaştaki” bir çocuğu şekillendiren şeyler daha sonra davranışlarını da düzenleyecekti (D 3.46).

Machiavelli’nin Yunanca okuyup okumadığını bilmiyoruz, ancak Thucydides, Platon, Xenophon, Aristoteles, Polibios, Plutarkhos ve Batlamyus gibi Yunan yazarlarını çevirilerinden okuduğu kesindir. Yedi yaşına geldiğinde Latince öğrenmeye ve on iki yaşına geldiğinde yerel eserleri Latinceye çevirmeye başlamıştı. Okuduğu Latin yazarlar arasında Plautus, Terence, Caesar, Cicero, Sallust, Virgil, Lucretius, Tibullus, Ovid, Seneca, Tacitus, Priscian, Macrobius ve Livy vardı. Machiavelli’nin en sevdiği İtalyan yazarlar arasında Dante ve Francesco Petrarca yer alıyordu.

Machiavelli on iki yaşındayken, önde gelen birçok hümanisti eğitmiş ünlü bir öğretmen olan rahip Paolo da Ronciglione’nin yanında eğitim görmeye başladı. Machiavelli daha sonra Floransa Üniversitesinde profesör olan Marcello di Virgilio Adriani’nin yanında da eğitim almış olabilir.

Machiavelli’nin babasının günlükleri 1487’de sona erer. Sonraki on yıl boyunca Machiavelli’nin faaliyetlerine dair hiçbir kayıt yoktur. 1497’de, Pazzi ailesiyle olan bir anlaşmazlık üzerine iki mektup yazarak tarihsel kayıtlara geri döner.

Niccolò Machiavelli 21 Haziran 1527’de öldü. Cenazesi Floransa’daki Santa Croce bazilikasına defnedilmiştir.

Yazan: Sosyolog Ömer Yıldırım

İlgili konular:

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...