Felsefe hakkında her şey…

Modern Düşünce ile Skolastik Düşüncenin Temel Farkları Nelerdir?

12.11.2019
30.961
Modern Düşünce ile Skolastik Düşüncenin Temel Farkları Nelerdir?

SKOLASTİK DÜŞÜNCE

Skolastik, 2. yüzyıl ila 15. yüzyıl arasında hâkim olan felsefe için, yani Hristiyan felsefesi için kullanılan terimdir. Bu terimin sözcük anlamı “okul felsefesi”dir.

Bu dönemin sonunda Hristiyanlığı anlatmak, açıklamak ve yaymak için açılan üniversiteler, skolastik felsefenin en iyi anlaşılacağı yerler olmuştur. Skolastik felsefe, Hristiyan inancı öğretilerini akılla anlaşılır kılma çabasının sonucu olarak işte bu okullaşma hareketiyle birlikte doğmuştur.

Skolastik felsefede teoloji egemendir. Felsefi açıklamalar dinsel kabullerin doğrultusunda yapılmaktadır. Akıl-inanç probleminde aklın yetersizliği vurgulanmış, bu eksikliğin inançla tamamlanabileceği düşünülmüştür. Sadece aklın yetersizliği değil bireyin de yetersiz olduğundan kiliseye tam bağlılığın esas alınması gerektiği savunulmuştur.

Skolastik düşünce, bireysel hayatla birlikte toplumsal hayatın bütününde de etkilidir. Yönetim, ekonomi ve hukuk gibi alanlarda da din tek belirleyici unsurdur.

Bu dönemde bilimsel çalışmalara ihtiyaç duyulmamış, doğaya yönelik açıklamalarda Aristoteles’in fizik görüşünde olduğu gibi bazı bilimsel savlar, tartışmasız olarak doğru kabul edilmiştir.

Skolastik Dönem sonrası bu skolastik düşünceye ait olan tüm unsurlarda değişim yaşanmıştır.

MODERN DÜŞÜNCE

Rönesans ile birlikte başlayıp 17. yüzyılda pekişen düşünce sistemine modern düşünce adı verilir.

Skolastik felsefenin düşünce alanında ve hayatın tüm yönlerinde etkili oluşu, modern düşüncenin yarattığı değişimin yine hayatın her yönünde etkili olması sonucunu doğurmuştur.

Modern düşünce, felsefenin bilimi ve bilimsel yöntemi temele alan düşünce sistemidir.

Birey ve bireyin düşüncesi tüm yönleriyle öne çıkarılmıştır. Aklın bilimsel yöntemi kendine kılavuz etmesi beklenmektedir. Farklı iki alan olan inanç ve aklın bilgisiyle ilgili olduğu düşünülen bu durum, birbirinden ayrı konumlandırılmıştır.

SKOLASTİK DÜŞÜNCE İLE MODERN DÜŞÜNCE ARASINDAKİ FARKLAR

Skolastik Düşünce ile Modern Düşüncenin Farkları

Skolastik Düşünce ile Modern Düşüncenin Farkları

Hazırlayan: Sosyolog Ömer Yıldırım

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Prof halil tunahan ordu dedi ki:

    👍👍👍

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...