Felsefe hakkında her şey…

Louis Lavelle Kimdir?

09.05.2021
1.412
Louis Lavelle Kimdir?

Louis Lavelle 15 Temmuz 1883 ila 1 Eylül 1951 tarihleri arasında yaşamış olan ve yirminci yüzyılın en büyük Fransız metafizikçilerinden birisi olarak kabul edilen Fransız bir filozoftur.

Lavelle eserlerinde aksiyoloji, estetik, kötülük problemi, ahlak ve ruhun özgürlüğü gibi temaları işlemiştir. Lavelle, Académie des Sciences Morales et Politiques’in bir üyesiydi.

Louis Lavelle 1883’te Fransa’da dünyaya gelmiş ve 1951’de Fransa’da ölmüştür. College de France’da profesör unvanıyla çalışan Lavelle; Sorbonne Üniversitesinde de dersler vermiştir. Lavelle ayrıca Alman, İtalyan, İsviçre, Belçika ve Hollanda üniversitelerinde de dersler vermiş bir filozoftur. Lavelle metafiziğin yanında pek çok felsefi ve dini yazısı ile de tanınmıştır.

Louis Lavelle

Louis Lavelle

Lavelle’in çalışmaları hem editoryal hem de akademik alanlarda pek ilgi uyandırmamıştır. Merleau-Ponty, Gilles Deleuze, Paul Ricoeur ve Pierre Hadot gibi 20. yüzyılın en büyük Fransız filozoflarından bazıları tarafından tanınmasına rağmen, Lavelle Fransa’da üzerinde çalışılan bir düşünür olmamıştır. Öyle ki kendisine ithaf edilen ilk makaleler İtalyan ve Brezilyalı yorumcular tarafından kaleme alınmıştır.

Lavelle, özellikle Alexis Klimov, Jean École, Jean-Louis Vieillard-Baron, Michel Adam ve Bruno Pinchard gibi isimlerin çabaları sayesinde felsefesini dünyaya tanıtmıştır.

Lavelle’in başyapıtı, “La Dialectique de l’éternel présent” (1922) isimli sistematik metafizik çalışmasıdır. Diğer eserleri şöyle sıralanabilir: “De l’Être” (1928), “De l’Acte” (1937), “Du Temps et de l’Eternité” (1945) ve “De l’Âme Humaine” (1951).

Hazırlayan: Sosyolog Ömer Yıldırım

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...