Felsefe hakkında her şey…

Harold Garfinkel Kimdir?

05.05.2020
2.230

Harold Garfinkel, 1917 yılında ABD’de doğmuştur.

Talcott Parsons ile çalışmışsa da fenomenolojik düşüncelerden, özellikle de Alfred Schutz’un düşüncelerinden etkilenmiştir.

Doktorasını Harvard Üniversite’nde Talcott Parsons danışmanlığında tamamlamıştır. Doktorasından itibaren bütün çalışmalarında odak noktası gündelik yaşamın yapısı olmuştur. 1967 yılında yayımladığı Etnometodolojide Çalışmalar adlı eseriyle ayrı bir sosyolojik yaklaşım olarak etnometodolojiyi kurduğu kabul edilmektedir.

Harold Garfinkel (29 Ekim 1917 – 21 Nisan 2011), Kaliforniya Üniversitesi’nde (Los Angeles) sosyoloji bölümü onursal profesörü. Aron Gurwitsch ve Alfred Schütz’ün çalışmalarına odaklandı ve Amerikan sosyolojisindeki fenomenoloji geleneğinin gelişiminde anahtar rol oynadı.

Onun kendi etnometodoloji geleneğindeki gelişim büyük oranda yanlış anlaşılmıştır. Fenomenolojik toplumbilimin sosyal inşacı şeklinin aksine Garfinkel, izahı yapılan pek çok yöntemden daha çok radikal fenomen üzerine odaklanır. Toplumbilimcilerin toplumsal düzen varsayımlarına ara vermeleri tavsiyesi sıklıkla yanlış anlaşılmaktadır.

O, toplumsal yaşamın kaotik olmak zorunda olduğuna ya da toplumun üyelerinin özgür bireyler olduklarına inanır. Ancak bu fenomenolojik ara veriş (fenomenolojik söyleyişteki kırılma) sadece odak noktasına çok açıklıkla toplumsal düzeni getirmek için tasarlanmış bir çözümlemedir. O, toplumsal fenomenin nesnel sebeplerin üretilmesi için var olan zorlukları ve dilin göstergeselliğini vurgular. Bu anlamlar, sebepler gibi bu üretilenlerin şekillendirilmesi için esnektir. Ethnometodolojik çalışmalar çok geniş ve çeşitli biçimlere sahiptir. Bunların içeriğinde; söylem analizi; üyelik kategorileştirmesi çalışması; saha çalışması ve etkinlikleri çalışmaları.

Konu Başlıkları

Hazırlayan: Sosyolog Ömer Yıldırım

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...