Felsefe hakkında her şey…

Fenomen nedir? Fenomen ne demektir?

28.05.2020
15.715
Fenomen nedir? Fenomen ne demektir?

Felsefi bir kavram olarak fenomen; somut, algılanabilir ve denenebilir olay, olgu ve nesnelere verilen addır.

Fenomen kavramı bir nesne, olay ya da sürecin nesnel gerçekliğini vurgular. Bu bağlamda Alman filozof Immanuel Kant, fenomeni “duyularla algılanamayan mutlak gerçek” anlamında kullandığı numen terimine karşıt olarak, duyularla algılanabilen şeyler için kullanmıştır. Edmund Husserl’e göre ise fenomen, algısal ve deneysel nesneler dünyası değil, nesnelerin özüdür.

“Fenomen” (görüngü) “bir nesnenin herhangi bir duyu tarafından edinilen algısı, yani duyularımız aracılığıyla algıladığımız her şey”dir. Diyebiliriz ki duyulayabildiğimiz dış dünya gerçekliğidir.

Fenomen, felsefede sınırlı algı olanaklarına sahip insan zihni tarafından oluşturulan varlık anlamına gelir. İnsana göründüğü şekliyle, insan tarafından oluşturulan varlıktır. Bu tanım daha çok kendine ait bir gerçekliğe sahip olabilecek ya da olamayacak olan dış dünyayı, duyularımız aracılığıyla algılayışımız ve beynimiz aracılığıyla anlamlandırmamız ile ilgilidir. Buradaki fenomen kavramdan türetilen fenomenoloji terimi fenomen’in “duyular ve sezgiler tarafından algılanan her şey” şeklindeki anlamından türemiştir.

Fenomen, zaman ve uzam içinde ortaya çıkan ve deney konusu olabilecek olay ve olguların nesnel gerçekliğini vurgular.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer Yıldırım

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...