Felsefe hakkında her şey…

Sosyolojinin Alt Bilim Dalları Nelerdir?

21.11.2019
6.981
Sosyolojinin Alt Bilim Dalları Nelerdir?

Sosyolojinin alt dalları; eğitim sosyolojisi, hukuk sosyolojisi, din sosyolojisi, ekonomi sosyolojisi, siyaset sosyolojisi, sanayi sosyolojisi, aile sosyolojisi, köy sosyolojisi, kent sosyolojisi olarak sıralanabilir. Bu alt dalların açıklamaları makalemizin devamında yapılacaktır.

SOSYOLOJİNİN ALT BİLİM DALLARI

1. Eğitim Sosyolojisi

Eğitim ile diğer sosyal kurumlar arası ilişkileri eğitimin işleyişi, işlevleri, eğitim kurum ve örgütlerinin sosyal özelliklerini inceler veya kültürün kuşaklar arasında aktarılması olarak ele alındığında, kişilerin tüm sosyalleşme evreleri eğitim sosyolojisinin konusu içine girer.

2. Hukuk Sosyolojisi

Hukukun toplum içindeki rolünü (sosyal düzenin sağlamasında) Hukuk kurallarının toplumlarının gelişmelerine paralel olarak nasıl değiştiklerini inceler.

3. Din Sosyolojisi

Dinin kökenlerini, dinin toplum içindeki yeri, önemi, dini davranış ve düşüncenin şartlarını, biçimlerini ve dinin geçirdiği aşama ve değişmeleri ele alır.

4. Ekonomik Sosyoloji

Sosyal hayatın ekonomik yönünü ve diğer sosyal kurumlarla ilişkisini inceler. Diğer yandan da ekonomik sistemlerle diğer sosyal sistemler arasındaki ilişkileri inceler.

5. Siyaset Sosyolojisi

Siyasi kurum ve olayları, diğer sosyal kurum ve olaylarla ilişki yönüyle ele alır. Siyasi kanunların doğuşu, işleyişi, işlevi, siyasi eylem biçimleri, baskı grupları, siyasi davranış, oy verme, ideoloji, kamuoyu, propaganda gibi konuları inceler.

6. Sanayi Sosyolojisi

Sanayi devrimi sonrasında ortaya çıkan teknolojik gelişme ve etkilerini araştırır.

7. Aile Sosyolojisi

Ailenin yapısı, toplum içindeki yeri, fonksiyonları, şekillerini inceler.

8. Köy Sosyolojisi

Köy tipleri, coğrafyanın etkisi, köydeki değişmeleri konu alır.

9. Kent Sosyolojisi

Kentleşme, kent biçimlerini, sosyal yapısı ve göç olayı üzerinde durur.

Sosyolojinin alt dalları daha da genişletilerek ele alınabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...