Felsefe hakkında her şey…

Felix Weil Kimdir?

14.06.2021
2.177
Felix Weil Kimdir?

Felix Weil ya da tam adıyla Félix José Weil, 8 Şubat 1898 ila 18 Eylül 1975 yılları arasında yaşamış olan Alman filozoftur. Weil, Almanya’nın Frankfurt am Main kentindeki Sosyal Araştırmalar Enstitüsü’nü kurmak için fon sağlayan bir Alman Marksistti.

Arjantin, Buenos Aires’te doğan Felix Weil zengin bir tüccar ailesinde dünyaya geldi. Babası Hermann Weil ve annesi de Rosa Weil idi. 9 yaşındayken Almanya’daki Goethe-Gymnasium okulunda eğitim hayatına başladı.

1921’de Käthe Bachert ile evlenen Weil bir yıllığına Arjantin’e taşındı. Çift 1929’a kadar evli kaldı. Felix bu evlilikten sonra dört kez daha evlendi: Margot Jacoby, Lucille Jacobowitz (1939), Helen Knopping (1942) ve Anne (1950).

Üniversite yaşantısında siyaset bilimi alanında doktora derecesiyle mezun olduğu Tübingen Üniversitesine ve ayrıca ününü kazanacağı Frankfurt Üniversitesine gitti. Bu üniversitelerdeyken sosyalizm ve Marksizm ile giderek daha fazla ilgilenmeye başladı.

1923’te Almanya’nın Ilmenau kasabasında düzenlenen “Erste Marxistische Arbeitswoche” (Birinci Marksist Çalışma Haftası) konferansını finanse etti. Etkinliğe Georg Lukacs, Karl Korsch, Richard Sorge, Friedrich Pollock ve Karl August Wittfogel gibi çeşitli solcu isimler de katıldı.

Bu etkinliğin başarısı, onu ve arkadaşı Friedrich Pollock’u, babasının bir bağışının yardımıyla, 1924’te Sosyal Araştırmalar Enstitüsü’nü kurmaya yöneltti.

Weil’in kendisi, Marksizmi bilimsel olarak kabul eden ortodoks bir Marksistti; Enstitü’nün rolü ise esas olarak işçi hareketi üzerine toplumsal ve tarihsel araştırmalar olacaktı. Gerçekten de Enstitü ilk yıllarında oldukça Ortodoks zeminli tarihsel araştırmalar yaptı.

Bununla birlikte, Weil’in temel hedeflerinden biri de Alman üniversite sisteminin imkânsız kıldığı disiplinler arası araştırmaydı.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer Yıldırım

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...