Felsefe hakkında her şey…

Andreas Vesalius Kimdir?

02.11.2019
1.977

Belçikalı anatomist Andreas VESALIUS, 1514 yılında Brüksel’de dünyaya geldi. Tıp kökenli bir ailede büyüyen Vesalius, çocukluk dönemini medikal kitaplar okuyarak geçirdi. Babası İmparator Maximillian’ın başeczacısı idi.

1528-1533 yılları arasında Louvain Üniversitesi’nde sanat eğitimi alan Vesalius, 1533 yılında Fransa’ya giderek Paris Üniversitesi’nde tıp eğitimine başladı.

Fransa’da savaş çıkması üzerine 1536 yılında Padua Üniversitesi’nde tıp eğitimine devam eden Vesalius aynı yıl tıp doktoru diploması aldı.

Vesalius, Padua Üniversitesi’nde anatomi disseksiyon çalışmaları sırasında cerrahi ve anatomi dersleri vermeye başladı. Disseksiyon çalışmaları sırasında detaylı notlar alan ve çizimler yapan Vesalius, 1543 yılında tıp tarihinin en önemli eserlerinden biri olan “De Humani Corporis Fabrica Libri Septem” isimli kitabını yayınladı.

Tıp tarihinde ilk anatomi eseri olarak kabul edilen 663 sayfalık kitabında Vesalius, Galedn’in anatomi ile ilgili teorilerinin yanlışlığını ortaya koydu. Dönemin ünlü sanatçılarından Titian ile birlikte çalışılarak hazırlanan 277 adet anatomi çiziminde özellikle iskelet-kas ve sinir sistemi ile ilgili ince detaylar yer almaktadır. Bu ünlü eser tamamlandığında Vesalius yalnızca 29 yaşında idi.

1543 yılında üniversiteden ayrılan Vesalius, ölüm tarihi olan 1564 yılına kadar imparatorluk ailesinin doktorluk görevini sürdürmüştür.

Roma İmparatoru V. Charles’ın eczacısının oğlu olarak Brüksel’de doğmuştur. Önce Louvain’de sonra Paris Üniversitesi’nde eğitim gördü ve daha sonra İtalya’da Padua Üniversitesi’nde anatomi kürsüsünde ders vermeye başladı. Bu sırada Galen’in eserlerini incelemeye başlayan Vesalius; onun insanın anatomik yapısı hakkında verdiği bilgilerin hatalar içerdiğini ve bu hataların kaynağının, bu konudaki çalışmaların hayvanlar üzerinde yapılmasına ve elde edilen verilerin insanlara mal edilmesinden kaynaklandığını ileri sürdü. Ona göre insan anatomisi ile ilgili bilgi en iyi biçimde, sadece sağlıklı bir insan vücudunun incelenmesi ile elde edilebilirdi.

Disseksiyon* çalışmaları, hukuki amaçlar ile daha öncelerde 12. yüzyılda başlatılmıştı ve bu yüzden öğrenim gayesiyle disseksiyon yapılmaktaydı. Ancak araştırmak için ilk dissesksiyonu yapan Andreas Vesalius’tur.

Vesalius, anatomi konusundaki çalışmalarını Fabrica ismini verdiği resimli kitabında toplamıştır. Her ne kadar Galen’i çalışmalarının hatalı olduğu söyleyerek eleştirdiyse de kendi çalışmaları da bunlardan pek farklı değildir. Bir süre sonra Vesalius kalbin anatomik yapısı ile ilgili kısımdaki hataları düzeltip eklemeler yaptıktan sonra, kitabının bir özetini yayınlamıştır.

1543’te o zamana dek yazılmış en büyük bilim kitaplarından biri olan İnsan Vücudunun Yapısı; anatomi biliminin akademik bir uğraş olarak kabul edilmesini sağladı. 17. yüzyıla kadar Vesalius’un kuramları hemen hemen tüm Avrupa’da kabul gördü.

* Disseksiyon: canlıların iç yapısını inceleme

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...