Felsefe hakkında her şey…

Algıcılık Nedir, Ne Demektir?

11.05.2020
2.171

İnsan varlığının dış dünyayı doğrudan ve aracısız bir biçimde algılayabileceğini savunan akımdır.

Buna göre, insanın yalnızca kendi zihnindeki ideleri, kendi zihin hâllerini algılayabileceğini öne süren Berkeleyci öznel idealizmin tam karşısında yer alan bir görüştür ve bu anlamıyla algıcılık, dış dünyadaki varlıkların nesnel gerçekliğini tanıyan ve bu varlıkların insan tarafından, göründüğü şekliyle değil de gerçekte oldukları şekliyle algılandıklarını öne süren anlayışın karşısındadır.

Algıcılık, algısal yanılmalara düşebildiğimiz için, algının güvenilir bir bilgi kaynağı olarak görülemeyeceğini savunan görüşlerin aksine, algının sağlam ve güvenilir bir bilgi kaynağı olduğunu ve bize doğrudan doğruya nesnelerin kendilerini verdiğini savunur.

Analitik, analizle ilgili olan, analizi yöntem olarak kullanan disiplinler için kullanılan genel bir terimdir. Analitik felsefe ise, özellikle 20. yüzyılda Oxford’da çalışan felsefecilerin, Russell’dan başlayarak ve Wittgenstein ve Moore’un çalışmalarında kendini daha açık gösteren, felsefenin ne olması gerektiğine ilişkin benimsenen yaklaşıma verilen addır.

A priori, deneyden bağımsız ve tecrübeye dayanmayan anlamına gelen Latince bir kelimedir. A priori bilgi ise, duyu deneyine başvurmadan, yalnızca akıldan ve aklın etkinliğinden türetilebilen bilgidir.

Aksiyom, başka önermelerden hiçbir şekilde türetilemeyen, fakat kendisinden başka önermelerin çıkarsanabildiği başlangıç; bütün bir kanıtlama sürecinin temelini oluşturan, fakat kendisi kanıtlanamayan önermedir.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer Yıldırım

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...