Felsefe hakkında her şey…

Alfred Binet Kimdir?

01.11.2019
3.528
Alfred Binet Kimdir?

Alfred Binet 8 Temmuz 1857 – 18 Ekim 1911 tarihleri arasında yaşamış olan Fransız psikolog ve düşünürdür. Üniversite eğitimini Paris Üniversitesinde almıştır.

Alfred Binetcinsel fetişizm” kavramını tanımlayan kişidir. Ayrıca zekâ testlerinin de yaratıcısıdır ve bireysel farklılıkların değerlendirilmesi konusunda psikolojiye çok önemli katkılarda bulunmuştur.

Alfred Binet babası doktor, annesi ise bir ressam olan bir çocuktu. Somut olguları gözlemleme merakını ailesindeki tıp geleneğinden, sanata karşı ilgisini ise annesinden aldı. Yaşamının bir döneminde resim ve edebiyatın psikolojik yönleriyle ilgilendi ve bazı başarılı tiyatro oyunları da yazdı.

Liseyi Nice ve Paris’te okudu, hukuk eğitimi gördü ve henüz yirmi yaşındayken hukuk doktorası için gereken ilk sınavı verdi. Bu sıralarda psikolojiye ilgi göstermeye başladı ve hiçbir zaman bir hukukçu olarak çalışmadı. Geçimini aile geliri ile sağlayabildiği için kendi başına psikoloji çalışmaya başladı.

Binet’nin psikoloji ile ilgilenmesi 1877’de, günün önemli felsefecilerinden Théodule-Armand Ribot ile tanışmasıyla başladı. 1870-1880’ler Fransa’da bilimsel psikolojinin temellerinin atıldığı yıllardı. Bu akımın öncülerinden Hyppolyte Taine 1870’de “Intelligence” (“Zekâ”) adlı yapıtı ile ilk adımları atmış ve Alman psikologu Wundt’un aksine, bilişsel işlevlerin tüm psikolojik işlevlerden ayrılamayacağını belirtmişti.

Alfred Binet, ailesiyle.

Alfred Binet, ailesiyle.

Ribot, Teine’in izinden giderek psikolojinin İngiltere ve Almanya’da olduğu gibi felsefenin etkisinden kurtulması ve doğa bilimlerini örnek alması gerektiğini savunmuştu. Binet, Ribot’nun önerisi sonucunda psikolojiyle daha yakından ilgilenmeye başladı, ve 1880’de deneysel psikoloji konusunda ilk makalesini yazdı.

O yıllarda Fransa’da psikoloji ve psikiyatri konularında en yoğun araştırma çalışmaları Salpetriere Hastanesi’nde ünlü psikiyatr Charcot’nun yönetiminde yapılmakta idi. Binet de 1882’de Charcot’nun çevresine katıldı ve psikopatoloji konusunda çalışmaya başladı. Charcot 1885’te ilk kez Fizyolojik Psikoloji Derneği’ni kurdu ve ilk Uluslararası Psikoloji Kongresi 1889’da onun başkanlığında yapıldı.

Binet bu ortam içinde meslektaşı Fere ile, özellikle hipnoz ve hayvansal magnetizma üzerinde çalışıp yayın yapmaya başladı. Bu dönemde “La psychologie du raisonnement” (“Usavurmanın Psikolojisi”), Fere ile birlikte, “Animal Magnetism” (“Hayvan Magnetizması”), “On Double Consciousrıess” (“Çifte Bilinçlilik”), “Les Alterations de la Personalite” (“Kişilik Değişimleri”) gibi kitaplarım yayımladı.

Bu dönemi verimli olmakla birlikte, Binet açısından tam anlamıyla başarılı sonuçlar doğurmadı. Yeni kavramlar geliştirme heyecanı içinde genç Binet, bilimsel kurallara uymayan bazı deneyler yapmıştı ve bunların sonuçlarını yukarıda sayılan kitaplarda yayımladı. Özellikle mıknatısların bireylerin davranış ve duyguları üzerinde etkileri olduğu savında bilimsel yanılgıya düştü. Bu görüş daha önce hocası Charcot tarafından da ileri sürülmüştü. Deneyimli araştırmacı Delboeuf’un eleştirileri sonucunda bu konudaki yanılgısını kabul etti.

Binet’in gençlik yıllarının ürünü olan bu yayınlar gene de dönemin yapıtları arasında önemli bir yer tutar. Binet daha sonraki yıllarda Charcot’yu öğrencilerinin yanlışlarına göz yummakla suçlamıştır.

Binet bir yandan Salpetriere’de çalışırken, diğer yandan da histoloji profesörü olan kayınpederi Ballrani’nin laboratuvarında biyoloji eğitimi görmeye başladı. Bu çalışmaları sonucunda otuz yedi yaşında, doğa bilimleri doktorası aldı.

1889’da Sorbonne’da kurulan deneysel psikoloji kürsüsünün başına Ribot, fizyolojik psikoloji laboratuvarının başına da fizyolog Beaunis getirilmişti. Beaunis, Binet’yi birlikte çalışmaya davet etti ve Binet 1891’de Salpetriere’i bırakarak Sorbonne’a geçti. 1895’te Beaunis’in emekliye ayrılmasından sonra laboratuvarın yöneticiliğine getirildi ve ölümüne değin bu görevi sürdürdü. Aynı yıl “L’Annee Psycbologique” (“Psikoloji Yıllığı”) adlı dergiyi çıkarmaya başladı.

İlgili konular:

Hazırlayan: Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Ömer YILDIRIM’ın Kişisel Ders Notları. Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Felsefeye Giriş” ve 2., 3., 4. Sınıf “Felsefe Tarihi” Dersleri Ders Notları (Ömer YILDIRIM); Açık Öğretim Felsefe Ders Kitabı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. BTS ARMY FOTEVER dedi ki:

    Çok uzundu ama işime yaradı çok teşekkürler

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...