Felsefe hakkında her şey…

Straton Kimdir?

11.11.2019

Straton MÖ 335-270 yılları arasında yaşamış ve Theophrastos’un ölümünden sonra Akademi’nin başına geçmiş olan Yunanlı filozoftur.

Theophrast’tan sonra Peripatos Okulunun yönetimine geçen Straton’un unvanı, “Fizikçi”dir. Doğada gayeci nedenlerin varlığından kuşku duyan Straton, Aristoteles’in gayeciliğinden ayrılarak daha çok Demokritos’un sebeplilik ilkesine yaklaşmıştır.

Aristoteles’in fiziğini, ondaki teleolojik öğeleri ayıklayarak yeniden tanımlamış olan Straton, bilgi alanında duyumculuğu, varlık alanında materyalizmi ve din konusunda da ateizmiyle ün kazanmıştır. Buna göre, Demokritos’un etkisi altında, birci bir evren görüşü geliştiren Straton, dünyanın, aralarında boş mekân bulunan, bölünemez parçacıklardan meydana geldiğini öne sürmüş ve dünyada doğal bir zorunluluğun hüküm sürdüğünü belirtmiştir.

Hazırlayan:
 Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Ömer YILDIRIM’ın Kişisel Ders Notları. Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Felsefeye Giriş” ve 2., 3., 4. Sınıf “Felsefe Tarihi” Dersleri Ders Notları (Ömer YILDIRIM); Açık Öğretim Felsefe Ders Kitabı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...