Peripatos Okulu, Peripatetikler, Lykeion Okulu

Aristoteles’in kurduğu okulun adıdır.
Bu okula, kurulduğu kentin adına saygı olarak öncelikle Lykeion adı verilmişse de okul daha sonradan Peripatos Okulu adını almıştır. Lykeion, günümüzde kullanılan “Lise” kelimesinin de kökenini oluşturmaktadır. Bu okul Peripatos Okulu adını ise okuldaki derslerin ve bilimsel tartışmaların, okulun gölgeli ve ağaçlık yollarında gezinerek, dolaşarak yapılmasından kaynaklanmaktadır.
Aristoteles’in ölümünden sonra da eğitim ve öğretime devam eden Peripatos Okulu, Platon’un Akademisi gibi, yüzyıllarca varlığını sürdürmüştür.
Çeşitli yöndeki çalışmaları sayesinde Peripatos Okulu, özellikle “bilim dallan” alanında yapılan araştırmaların temelini oluşturmuştur. Aristoteles, Yunan bilim ve felsefesinin gelişiminde bir dönüm noktasıdır.

Aristoteles’e gelinceye kadar bilim ve felsefe birbiriyle kaynaşmış durumdaydı. Aristoteles ile birlikte bağımsız bilimler, o zamana kadar genel bilim niteliğindeki felsefeden ayrılarak, birer “uzmanlık dalı” şeklinde gelişme göstermiştir. Bu gelişme en yüksek noktasına Atina’da değil de İskenderiye’de ulaşmıştır.
İlk Çağ’ın sonlarına doğru İskenderiye bilimsel araştırmaların merkezi olmuştur. O zamanki Mısır hükümdarının yardım ve katkıları sonunda tüm bilimler atılım yaptılar, ancak bu konuda aşırılığa kaçıldı. Uzmanlıkta o denli uç noktalara gidilmiştir ki sonunda “bütün” gözden kaçırılmıştır. Bunun ardından da bir sürü önemsiz ayrıntı, dönemin bilimsel çalışmalarına ket vurmuştur.
Peripatos Okulu’nun yetiştirdiği filozoflar şunlardır:
– Theophrastus
– Straton
– Aphrodisiaslı Aleksandros
Derleyen: Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Felsefeye Giriş” ve 3. Sınıf “Çağdaş Felsefe Tarihi” Dersi Ders Notları (Ömer YILDIRIM); Açık Öğretim Felsefe Ders Kitabı, Ernst von Aster’in Ders Notları

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*