Felsefe hakkında her şey…

Robert S. Woodworth Kimdir?

11.11.2019
1.699

Öğrenme psikolojisi üzerine çalışmalar yürüten Amerikalı psikolog Robert S. Woodworth, 1869’da Massachusetts’de (ABD) doğdu. Birkaç farklı psikolojik düşünce akımına dahil ettiği ve “dinamik psikoloji” olarak adlandırdığı bir sistem geliştirdi.

Önceleri matematik öğretmeni olarak çalışan Woodworth, Harvard ve Columbia Üniversitelerinde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Araştırmalarına Columbia’da devam etti ve 1909’da psikoloji profesörü oldu. 1901 yılında Edward L. Thorndike ile yürüttüğü bir çalışma sonucu, eğitimin transfer edilemeyeceğini savundu. Onlara göre bir dersi öğrenmek, genel öğrenme becerisinde üzerine bir gelişme sağlamıyordu.

Davranış ve bilincin psikolojinin konusu olduğunu iddia eden Woodworth, davranışın hem çevresel uyarıcıların hem de organizmanın yapısının bir işlevi olduğuna inanıyordu. Ayrıca bir mekanizmanın, güdüsel bir kuvvet ile bir sürücünün işlevini üstlenebileceğini savunuyordu.

Woodworth, anormal davranışları tespit etmek ve ölçmek için bir anket tasarladı. Bu anket, davranış bozuklukları için basit bir tarama cihazı görevi üstlendi. Onun dinamik psikolojisi davranışı; motivasyon, algı, öğrenme ve düşünme teorilerini birleştirerek açıklamaya çalıştı. Kariyeri boyunca, kapsamlı bilimsel gözlemlerini ve bunlardan elde ettiği genellemeleri kullanarak birleşik bir psikoloji kuramı geliştirmeye çalıştı.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Ömer YILDIRIM’ın Kişisel Ders Notları. Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Felsefeye Giriş” ve 2., 3., 4. Sınıf “Felsefe Tarihi” Dersleri Ders Notları (Ömer YILDIRIM); Açık Öğretim Felsefe Ders Kitabı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...