Felsefe hakkında her şey…

Robert Owen Kimdir?

11.11.2019
1.930

Robert Owen, 1771 – 1858 yılları arasında yaşamış olan İngiliz düşünürdür.

Newtown, Montgomeryshire’da doğmuştur. Dokuz yaşına kadar doğduğu şehirde eğitim görmüş ve on yaşındayken, bir kumaşçı dükkânına çırak olarak girmiştir. On dokuz yaşına geldiğinde bir pamuk işleme fabrikasına yönetici olmuştur.

Manchester’a yerleşen Owen, burada 1794 yılında, Chorlton Twist Company isimli bir şirketin ortaklarından birisi olarak şirkete müdürlük yaptı. İş hayatında geçirdiği bu günler gelecekte felsefi fikirlerine büyük bir katkıda bulunacaktı, daha bu ilk zamanlarında bile işçilerle olan yakın ilişkileri ve onlara verdiği önem ile diğer yöneticilerden ayrılıyordu.

New Lanark’daki çalışmaları Avrupa çapında ilgi görmeye başlamıştı. Fabrika işletmeciliğinde sosyalizm fikirlerini, işbirliğini arttırıcı yönüyle işlemeye başladı. En başından beri onu farklı kılan özelliklerinden olan, “işçilerine eğitim sunma”yı çok daha geliştirerek devam ettirdi. Owen’ın önemli bir yere sahip olduğu sosyalist akımlar sayesinde 1830’larda İngiltere’deki ilk işçi sendikaları ve ticâret odaları kurulmaya başladı. Owen’ın sosyal reformcu yaklaşımı, işçi teşkilâtlandırılması ile ilgili fikirleri Owenizm olarak anılır.

Ayrıca lütfen bakınız:

– Owen ve sosyalizm fikri

Hazırlayan: Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Ömer YILDIRIM’ın Kişisel Ders Notları. Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Felsefeye Giriş” ve 2., 3., 4. Sınıf “Felsefe Tarihi” Dersleri Ders Notları (Ömer YILDIRIM); Açık Öğretim Felsefe Ders Kitabı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...