Felsefe hakkında her şey…

Richard Wollheim Kimdir?

11.11.2019
1.406

Richard Arthur Wollheim 5 Mayıs 1923 – 4 Kasım 2003 tarihleri arasında yaşamış ve özellikle görsel sanatlar ve resim üzerine çalışmış bir sanat filozofudur.

Wollheim, 1992’den beri ölümüne kadar British Society of Aesthetics’in başkanı olarak görev yapmıştır.

Richard Wollheim sanatı analiz edilmesi ve açıklanması gereken soyut bir fikir olarak görme eğilimimize direnmemiz gerektiğine inanır. Eğer sanatı tamamıyla anlamak istiyorsak onu hep sosyal bağlamıyla ilişkili olarak tanımlamalıyız. Wollheim “Sanat ve Nesneleri”nde (1968) sanatı “bir yaşam biçimi” olarak tarif ederek Avusturya doğumlu filozof Ludwig Wittgenstein‘ın dilin yapısını tanımlamak için icat ettiği terimi kullanır. Wittgenstein için dil “bir yaşam biçimi”dir, çünkü onu kullanma biçimimiz bireysel deneyimlerimizin, alışkanlıklarımızın ve becerilerimizin bir yansımasıdır. Felsefenin dil hakkında basit genellemeler yapma eğilimine direnmeye ve onun yerine dilin yaşamlarımızda oynadığı çok farklı rollere dikkat çekmeye çalışır.

Sanat olarak tanımladığımız şey onu değerlendirirken içinde bulunduğumuz bağlama göre değişebilir.

Wollheim da Wittgenstein’la aynı görüşü paylaşır, ancak sanat eserleriyle ilgili olarak. Sanatçıların kendi bağlamlarıyla koşullandıklarını belirtir ve yorumladıkları dünyanın sürekli değişen bir dünya olduğunu ifade eder. Wollheim’a göre bunun içerimlerinden biri de içinde çalıştığı kurumlardan bütünüyle bağımsız olan sanat yaratımı için genel bir “sanatsal dürtü” veya içgüdü olamamasıdır.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Ömer YILDIRIM’ın Kişisel Ders Notları. Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Felsefeye Giriş” ve 2., 3., 4. Sınıf “Felsefe Tarihi” Dersleri Ders Notları (Ömer YILDIRIM); Açık Öğretim Felsefe Ders Kitabı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...