Felsefe hakkında her şey…

Pythagorasçıların Bilgi ve Felsefe Anlayışı?

11.11.2019
3.044

Pythagorasçılık belli yaşam kurallarına dayalı bir tür inanç tarikatıdır. Bu yaşam kuralları arasında fasulye ya da et yememek, demir ile ateşi karıştırmamak gibi ilginç kurallar da bulunmaktaydı. Bu tutumları Antik Yunan filozoflarının artık ahlak problemleriyle ilgilendiklerini gösterir.

Pythagorasçıların bu yaşama geleneği daha sonraları Harokies’te, Sokrates’te ve Stoa’da da karşımıza çıkmaktadır. Bu anlayışa göre felsefe insanın kendi sorumluklarına sahip çıkabilmesidir. Burada insanın ahlaki bir sorumluluk yüklendiğini görüyoruz. Demek ki bu insanlar birtakım teorik çalışmalar yaparken bir yandan da pratik hayatta nasıl yaşayacakları hakkında çalışma yapmışlardır. Buna bilgiyi yaşamak denebilir. O hâlde Pythagoras ile birlikte felsefenin bir yaşama biçimi hâline geldiği söylenebilir.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Ömer YILDIRIM’ın Kişisel Ders Notları. Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Felsefeye Giriş” ve 2., 3., 4. Sınıf “Felsefe Tarihi” Dersleri Ders Notları (Ömer YILDIRIM); Açık Öğretim Felsefe Ders Kitabı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...