Felsefe hakkında her şey…

Philip Bard Kimdir?

10.11.2019
1.108

Philip Bard, 1898’de Kaliforniya’da doğdu. Eğitimini Princeton ve Harvard Üniversitelerinde tamamladı. 1941-1946 yılları arasında Amerikan Fizyoloji Derneğine başkanlık etti.

Bard, merkezi sinir sistemi fizyolojisi üzerine önemli çalışmalar yaptı. Çalışmalarında çoğunlukla sinir sisteminin işlevleri, duygusal heyecan, beyin-içi sistem ve hareket hastalığına bağlı beyin sapı tutulmalarıyla ilgilendi. Nöral fonksiyonların incelenmesi ile açıklanan “nöral merkez” kavramına önemli katkılarda bulundu.

Philip Bard, homeostazisi ile ilgili araştırmalarıyla tanınan ünlü fizyolog Walter Bradford Cannon’ın doktora öğrenciydi. Birlikte geliştirdikleri duygu modeli Cannon-Bard Teorisi ile beynin fizyolojik hisler ve cevaplar üretmede rolünü incelediler.

Cannon-Bard’ın duygu teorisinin anahtar bileşeni, talamik deşarj meydana geldiğinde, bedensel değişimlerin neredeyse aynı anda duygusal deneyim ile ortaya çıkmasıdır. Bedensel değişimler ve duygusal deneyimler birbirinden ayrı ve bağımsız olarak ortaya çıkar. Fizyolojik uyarılma duygusal ifade veya deneyimden önce gelmek zorunda değildir. Teori, talamik bölgenin uyaranlara karşı duygusal tepkilerden sorumlu beyin bölgesi olduğunu ileri sürer. Cannon-Bard’ın duygu teorisi James-Lange teorisine alternatif olarak formüle edilmiştir.

Cannon-Bard teorisi ile birlikte Bard, vestibüler sistem ve hareket hastalığı gibi konularda da çalıştı. Başta nöral merkez kavramı olmak üzere, çalışmalarının en önemli katkıları psikolojinin biyolojik etkileri alanında gerçekleşti. Sinirsel işlevlere yönelik açıklamaları, biyolojik psikolojide pek çok önemli düşünceyi değiştirdi.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Ömer YILDIRIM’ın Kişisel Ders Notları. Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Felsefeye Giriş” ve 2., 3., 4. Sınıf “Felsefe Tarihi” Dersleri Ders Notları (Ömer YILDIRIM); Açık Öğretim Felsefe Ders Kitabı; Çeviri: Tuba Yıldırım

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...