Felsefe hakkında her şey…

Paul Lazarsfeld Kimdir?

14.06.2021
2.968
Paul Lazarsfeld Kimdir?

Paul Lazarsfeld ya da tam adıyla Paul Felix Lazarsfeld 13 Şubat 1901 ila 30 Ağustos 1976 tarihleri arasında yaşamış olan Avusturya doğumlu Amerikalı sosyologdur. Kitle iletişim araçlarının toplum üzerindeki etkisi üzerine çalışmalarıyla ünlüdür.

Lazarsfeld, Viyana Üniversitesinde eğitim gördü ve doktora derecesini de aynı okuldan uygulamalı matematik alanında aldı (1925). Matematik eğitiminin ardından ilgisi uygulamalı psikolojiye döndü ve Viyana’da uygulamalı sosyal psikoloji için bir araştırma enstitüsü kurdu (1929). Viyana Üniversitesinde uygulamalı psikoloji öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı (1929–33).

Rockefeller Vakfı’nın psikolojik araştırmalar için verdiği burs, Lazarsfeld’in 1933’te Amerika Birleşik Devletleri’ne gelmesini sağladı ve buradaki çalışmalarının ardından ABD vatandaşlığı aldı.

Princeton Üniversitesinde (1937–40) bir Rockefeller projesi olan Radyo Araştırma Ofisi’nin direktörlüğünü yaptı ve proje 1940’ta Columbia Üniversitesine transfer edildiğinde (daha sonra Uygulamalı Sosyal Araştırma Bürosu olarak değiştirildi), çalışmalarına orada büronun müdürü olarak ve üniversitenin sosyoloji bölümünde öğretim üyesi olarak devam etti. Onun liderliğinde (1940–50) büro, ampirik sosyal araştırmalar üzerine iyi bilinen bir laboratuvar hâline geldi.

Paul Lazarsfeld 1970 yılına kadar Columbia’da profesör olarak kaldı.

Paul Felix Lazarsfeld

Paul Felix Lazarsfeld

Lazarsfeld, araştırmasında çok çeşitli konulara değindi. Bunların başında, radyo ve yazılı medyanın Amerikalıların oy verme alışkanlıkları ve tercihleri üzerindeki etkisini belirlemek için istatistiksel araçları kullanması vardı.

Gazetelerin, dergilerin, radyoların ve sinema filmlerinin toplum üzerindeki etkisi üzerine geniş çaplı araştırmalar yaptı. CBS yayın şirketi için araştırma başkanı olarak ortakları psikolog Hadley Cantril ve Frank Stanton ile birlikte Amerikan halkının radyo dinleme alışkanlıklarına ilişkin özellikle ayrıntılı araştırmalar yaptı.

Paul Lazarsfeld’in önemli eserleri arasında Radio and the Printed Page (1940; Cantril ve Stanton ile birlikte yazılmıştır), Halkın Seçimi (1944), Voting (1954) ve Uygulamalı Sosyolojiye Giriş (1975) ders kitabı yer alır.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer Yıldırım

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...