Felsefe hakkında her şey…

Auvergneli William Kimdir?

02.11.2019
1.258

Auvergneli William, Hıristiyan Orta Çağ felsefesinin 13. yüzyılda yaşamış ünlü düşünürüdür.

Augustinus geleneğinden olduğu kadar, Aristotelesçi düşünce geleneğinden ve bu arada İbn Sina’dan etkilenmiş olan William, özle varoluş arasında bir ayırım yapmış ve bu ayırımı, tıpkı İslam felsefesinde olduğu gibi, Tanrı’yla yaratıklarını birbirlerinden ayırmak için kullanmıştır. Buna göre, sonlu varlıkların özü varoluşundan ayrı olup, onların varolmaları zorunlu değildir; buna karşın zorunlu Varlık olan Tanrı söz konusu olduğunda, O’nun özünün varoluşundan ayrılmadığını görürüz. Bu ise, William’a göre, sonlu yaratıkların varoluşlarını başka bir varlıktan aldıkları yerde, Tanrı’nın saf varoluş olması anlamına gelmektedir.

Aristoteles’ten gelen hiyerarşik akıllar düzeniyle dünyanın ya da maddenin ezeli olduğu düşüncesini reddetmiş olan William, Tanrı’nın dünyayı zaman içinde, doğrudan doğruya ve hiçten yarattığını söylemiştir. Buna karşın, Aristotelesçi hilomorfik varlık anlayışını benimseyen filozof-teolog, son çözümlemede, Aristoteles’ten Aquinaslı Thomas’a çıkan yolda bir geçiş düşünürü olarak kalmıştır.

Kaynak: Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Felsefeye Giriş” ve 3. Sınıf “Çağdaş Felsefe Tarihi” Dersi Ders Notları (Ömer YILDIRIM)

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...