Felsefe.Gen.TR

Demokrasinin Sorunları ya da Handikapları Nelerdir?

Demokrasinin insan hak ve özgürlüklerini koruyan ve geliştiren olumlu özellikleri yanında, bu hak ve özgürlükleri zaman zaman kısıtlayan olumsuz yönleri de olduğunu bilmek gerekmektedir.

Burada demokrasi ile bağlantılı çeşitli sorunları, üç temel başlık altında ele alacağız. Bu başlıklar, günümüzde de demokrasi ile yönetilen toplumları oldukça meşgul eden ana sorunlara işaret ediyor ve burada kısaca değinilen sorunlar üzerindeki tartışmaların önemli çoğunluğunun da felsefi düzlemde olduğunu hatırlatmakta yarar var.

Demokrasinin, toplum hâlinde yaşam açısından, özellikle de azınlıkta kalan bireylerin hakları açısından, olumlu yönleri yanında, bazı olumsuzlukları da bulunmaktadır. Örneğin, toplumun geleceğini ilgilendiren önemli bir konuda toplumda belirli bir azınlık, çoğunluktan farklı düşündüğünde, bu düşüncesini hayata geçirmesi neredeyse olanaksızdır; çünkü demokraside halkın çoğunluğunun kararları gözetilir ve uygulanmaya çalışılır. Bu da azınlık haklarını koruma altına alan tüm yasal güvencelere karşın, azınlıklarda, eşit muameleye bağlı olmadıkları yönlü bir algı meydana getirir.

Demokrasinin bir başka olumsuz yönü de toplumdaki tüm bireylerin görüşlerine eşit ölçüde değer vermesiyle ortaya çıkar. Herkesin görüşünü eşit ölçüde önemli ve değerli olarak hesaba katma, cahil/bilgisiz kimseler ile aydın/bilgi sahibi kimseleri bir tutmayı beraberinde getirir.

Cahil ile bilgiliyi bir tutmak da toplumun geleceği için doğru ve sağlıklı kararların alınması sürecini zora sokar. Aslında bu iki olumsuz özellik birbiriyle bağlantılıdır. Hatta çoğu kez, birlikte ortaya çıkarlar.

DEMOKRASİNİN SORUNLARI

  1. Bireysel hak ve özgürlüklerin kısıtlanması
  2. Çoğunluğun diktatörlüğü ve temsilde adalet sorunu
  3. Demokrasi karşıtı örgütlenmelerin demokrasideki yeri

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...