Felsefe hakkında her şey…

Demokrasinin Sorunları ya da Handikapları Nelerdir?

13.11.2019
2.516

Demokrasinin insan hak ve özgürlüklerini koruyan yönüne ek olarak bu hak ve özgürlükleri kısıtlayan olumsuz yönleri de olduğunu bilmek gerekmektedir. Demokrasinin soruları, günümüzde demokrasi ile idare edilen toplumları ve kurumları son derece ilgilendiren ana sorunlara işaret etmektedir.

Demokrasinin toplumsal yaşamda özellikle azınlıkta kalan birey ve grupların hakları açısından bazı olumsuzluklar doğurduğu görülmektedir. Örneğin, toplumun geleceğini ilgilendiren ciddi bir meselede herhangi bir azınlık çoğunluktan farklı fikir beyan ettiğinde bu fikrin eyleme dökülmesi neredeyse olanaksızdır. Çünkü demokraside halkın çoğunluğunun kararları gözetilir ve uygulanmaya çalışılır. Bu da azınlık haklarını koruma altına alan tüm yasal güvencelere karşın, azınlıklarda, eşit muameleye bağlı olmadıkları yönlü bir algı meydana getirir.

Demokrasinin bir başka olumsuz yönü de toplumdaki tüm bireylerin görüşlerine eşit ölçüde değer vermesiyle ortaya çıkar. Herkesin görüşünü eşit ölçüde önemli ve değerli olarak hesaba katmak, cahil/bilgisiz kimseler ile aydın/bilgi sahibi kimseleri bir tutmayı beraberinde getirir. Cahil ile bilgiliyi bir tutmak da toplumun geleceği için doğru ve sağlıklı kararların alınması sürecini zora sokar. Aslında bu iki olumsuz özellik birbiriyle bağlantılıdır. Hatta çoğu kez, birlikte ortaya çıkar.

DEMOKRASİNİN SORUNLARI

  1. Bireysel hak ve özgürlüklerin kısıtlanması
  2. Çoğunluğun diktatörlüğü ve temsilde adalet sorunu
  3. Demokrasi karşıtı örgütlenmelerin demokrasideki yeri

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...