Felsefe hakkında her şey…

Nicel Değişme Nedir, Ne Demektir?

20.11.2019
3.366

Nicelikçe çoğalma ya da azalma. Nesnel gerçeklikteki herhangi bir nesne, olgu ya da olayı kendinden başka bir nesne, olgu ya da olaya dönüştüren nitel değişme deyimi karşılığında kullanılır.

Nesnel gerçekliğin tüm nesne, olgu, olay ve süreçlerinin nitel belirlenimleri olduğu gibi buna bağlı olarak nicel belirlenimleri de vardır. Örneğin belli bir hacim, büyüklük, sayı, hız, gelişme derecesi vb. nicel belirlenimlerdir. Nicel belirlenimlerdeki değişiklikler nicel değişme deyimiyle dile getirilir. Örneğin elmayı elma yapan nitel belirlenim’in yanında onun kavun ya da asmakabağına göre belli bir hacmi, büyüklüğü, eş deyişle nicel belirlenimi de söz konusudur.

Ne var ki nicel değişmeler nesnel gerçekliği neyse o olmaktan çıkarmaz. Örneğin elma büyük ya da küçük olabilir, ama gene de elmadır. Buna karşı nitel belirlenimlerdeki değişmeler, eş deyişle nitel değişmeler nesnel gerçekliği temelden değiştirir, neyse o olmaktan çıkarır. Örneğin su buhar olur, çekirdek elma olur, canlı ölü olur vb. Nicel değişmeler ancak son sınırlarına ulaşmakla nitel değişmelere dönüşürler. Örneğin bir canlının yaşı büyür (nicel değişme), kocar, eskir ve ölür (nitel değişme)

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...