Megara Okulu Nedir? Sokratesçi Megaralılar Kimlerdir?

felsefe Nedir

Megara Okulu, Sokratesçi filozof Eukleides’in kurucusu olduğu felsefe okuludur.

Eukleides Megaralı olduğundan okul bu isimle adlandılmıştır. Megara Okulu’nda mantığa önem verildiği bilinmektedir. Hatta Diodorus’un bir mantık sorusuna cevap veremediği için intihar ettiği söylenmektedir.

Elea Okulu’nun etkisinde de kalmış olan Eukleides, hem bu okulun öğretisini hem de Sokrates’in ahlak ilkesini birleştirmeye çalışan bir sentez ortaya koymuştur. Sofistik düşüncedeki eristik yaklaşımını geliştirmişlerdir. “Bir olan iyidir”, temelinde bir ahlak felsefesi biçimlendirmişlerdir.

İlginç paradoksal düşünüşü devam ettirmişler ve diyalektiği olumsuz anlamda kullanmışlardır. Bir anlamda bu nedenle bu okula diyalektikçiler de denilmektedir. Çok yaygın ve güçlü bir okul olmamış, etkili bir süreklilik sağlayamamıştır. Diodorus, Kronus ve Philo, Megara okulunda yetişen en önemli mantıkçılardır.

Sokrates’in ölümü sonrasında Platon da dâhil olmak üzere birçok öğrencisinin kışkırtılan halka duydukları korku Atina yakınlarındaki Megara’ya çekilmelerine yol açmış ve bir süre buraya gelip kalmışlardır. Eukleides, Sokrates’in ahlak ilkesi ile Elea öğretisini birleştirmeye çalışmıştır. Bu gayretinde, “Bir olan” iyidir anlayışı yatmaktadır. Fakat böyle bir ilke olumlu-doğru bir felsefe sistemi için pek de elverişli değildi. Onun için bundan yeterince bir şey çıkmamıştır. Bu okulun popüler olmasının asıl sebebi; Sofistlerde bulunan bir sanatı, eristik sanatını geliştirmesinden dolayıdır. Düşünürlere göre bu da pek olumlu bir iş değildir.

Megara Okulu, 14. yüzyılın sonuna kadar varlığını sürdürmüştür.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer Yıldırım

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*