Felsefe hakkında her şey…

Megara Okulu Nedir? Sokratesçi Megaralılar Kimlerdir?

02.05.2020
3.145
Megara Okulu Nedir? Sokratesçi Megaralılar Kimlerdir?

Megara Okulu, Sokratesçi filozof Eukleides’in kurucusu olduğu felsefe okuludur. Eukleides Megaralı olduğundan okul bu isimle adlandılmıştır ve bu okulun temsilcilerine ayrıca Megaralılar da denilmiştir.

Megara Okulu’nda mantık çalışmalarına son derece önem verildiği bilinmektedir. Hatta bu bağlamda Megaralı filozof Diodorus’un bir mantık sorusuna cevap veremediği için yaşamına son verdiği bile iddia edilmektedir.

Sokrates’in ölümü sonrasında Platon da dâhil olmak üzere birçok öğrencisinin kışkırtılan halka duydukları korku Atina yakınlarındaki Megara’ya çekilmelerine yol açmış ve bir süre buraya gelip kalmışlardır.

Eukleides, Sokrates’in ahlak ilkesi ile Elea öğretisini birleştirmeye çalışmıştır. Bu gayretinde, “Bir olan” iyidir anlayışı yatmaktadır. Fakat böyle bir ilke olumlu-doğru bir felsefe sistemi için pek de elverişli değildir. Onun için bundan yeterince bir şey çıkmamıştır.

Bu okulun popüler olmasının asıl sebebi; Sofistler’de bulunan bir sanatı, eristik sanatını geliştirmesinden dolayıdır. Düşünürlere göre bu da pek olumlu bir iş değildir.

Elea Okulu’nun etkisinde de kalmış olan Eukleides, hem bu okulun öğretisini hem de Sokrates’in ahlak ilkesini birleştirmeye çalışan bir sentez ortaya koymuştur ve bu da Megara Okulu’nun felsefi sistemini yerleştirmiştir.

Megaralılar, sofistik düşüncedeki eristik yaklaşımını geliştirmişlerdir. “Bir olan iyidir”, temelinde bir ahlak felsefesi biçimlendirmişlerdir.

Megaralılar paradoksal düşünüşü devam ettirmişler ve diyalektiği olumsuz anlamda kullanmışlardır. Bir anlamda bu nedenle bu okula diyalektikçiler de denilmektedir.

Megaralı filozoflar Diodorus, Kronus ve Philo gibi filozofların felsefelerini yerleştirdikleri Megara Okulu, çok yaygın ve güçlü bir okul olamamış, etkili bir süreklilik sağlayamamıştır.

Megara Okulu, 14. yüzyılın sonuna kadar varlığını sürdürmüştür.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer Yıldırım

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...