Felsefe hakkında her şey…

Limbik Sistem Nedir?

22.11.2019
1.431

Sinir siteminde birbirleriyle ilişkili yapılardan biri limbik sistemdir. Limbik sistem dışardan gelen veya düşüncelerimizle oluşan her türlü uyarana karşı bedenin vereceği cevabı düzenlemektedir. Stres oluşturan bir durumla karşılaşıldığında bu durumun etkilerini dolaşım ve sindirim sistemi, iç salgı sistemi fonksiyonları açısından en aza indirmeye çalışan bir sistemdir.

Limbik sistemi oluşturan yapılardan amigdala ve hipokampus yeni bilgi ve anıların depolanmasında görevlidirler. Beynin bu bölgesiyle ilgili ağır hasarı olan kişilerin hasar öncesi bilgileri, yüzleri, isimleri hatırlamalarına rağmen yeni öğrendiklerini belleklerinde tutamadıkları bilinmektedir. Hayvanlarla yapılan deneylerde bu bölümlerin hasara uğraması ya da bu bölümlerin çıkarılması hayvanların sakin ve uysal olmasına, bu bölgelerin uyarılması ise korku ve panik içerikli saldırgan davranışlara neden olabilmektedir.

Limbik sistemin diğer bazı bölümlerindeki uyarımlar yoğun haz duygusuna yol açabilmektedir. Bazı hayvanlarda bu bölümlerin uyarılması hayvanın aç olduğunda dahi yiyeceği umursamayacak şeklide haz duygusu yaşamasına yol açmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...