Felsefe hakkında her şey…

Kurt Lewin Kimdir?

07.11.2019
2.925

9 Eylül 1890 – 12 Şubat 1947 tarihleri arasında yaşamış Amerikalı psikolog ve sosyologdur.

Lewin, günümüzün Polonya sınırlarındaki küçük bir köy olan Mogilno’da Ortodoks bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Orta sınıf bir ailenin 4 çocuğundan birisiydi. Ailesi, çocuklarının daha iyi eğitim alabilmeleri için Berlin’e göç etti. Lewin ilköğreniminin ardından önce tıp okumak için Freiburg Üniversitesine, ardından biyoloji okumak için Münih Üniversitesine girdi. Bu dönemde gelişen sosyalist hareketlere katıldı ve kadın hakları hareketlerinde yer aldı. Ardından Royal Friedrich-Wilhelms Üniversitesinde tıp öğrenimine devam etti.

Birinci Dünya Savaşı’na muvazzaf asker olarak katılan Lewin savaşta yaralandı ve eğitimini tamamlamak üzere Almanya’ya, Berlin Üniversitesine geri döndü ve nu okulda doktorasını tamamladı.

Sosyal psikolojinin kurucusu olarak bilinmektedir. Sosyal psikolojiye göre, bireyin davranışı, özneyi ve çevresini kapsayan ve aralarındaki ilişkilere dayanan bir bütün tarafından tayin edilir. Gerek fiziki ve toplumsal, gerek bilinçli ve bilinçsiz olsun, bireyi etkileyen olayların tamamını kapsayan bu bütün, bir “dinamik alan” rolü oynar; bu bakımdan her türlü insan veya hayvan davranışı birey ile çevresi arasında bozulmuş bir dengeyi yeniden kurma çabasıdır; bu denge bozukluğu kendini “gerilim” şeklinde gösterir. Bu gerilimlerden doğan kuvvetler öznenin iç psikolojik alanını etkilemek için, çevredeki öznelerin iradeleri, istekleri vb. veya çevredeki nesnelerin artı veya eksi değerleri biçimine girer. Bu açıdan, bireysel psikoloji ile sosyal psikoloji, sürekli bir karşılıklı tepkime halinde düşünülmektedir.

Ayrıca lütfen bakınız:

– Alan kuramı nedir?

Hazırlayan: Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Ömer YILDIRIM’ın Kişisel Ders Notları. Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Felsefeye Giriş” ve 2., 3., 4. Sınıf “Felsefe Tarihi” Dersleri Ders Notları (Ömer YILDIRIM); Açık Öğretim Felsefe Ders Kitabı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...