Felsefe hakkında her şey…

Kültür Çevresi Nedir?

13.05.2020
1.452

Kültür çevresi yahut kültür alanı kavramı, çeşitli coğrafi bölgelerde yaşayan farklı kültürlerin odak merkezlerini ve bu bölgelere ait öğelerin yayılma sınırlarını belirlemek amacıyla ortaya atılmıştır.

Bir kültür alanı, belli bir çevreyle ilişkili bir veya daha fazla geçim tarzı sayesinde tanınabilir karakteristik kültür örüntüleri sergiler. Bu genellikle kültür kompleksi adı verilen müşterek bazı özellikler dizisini paylaşan halkların yer aldığı coğrafi bir bölgedir. Kavram komşu bölgelerin kültür varlıklarını tespit etmek için kullanıldığı gibi, özel coğrafi alanları tanımlamak üzere de kullanılmaktadır.

Böylece kültür alanı yahut kültür çevresi kavramı, herhangi bir kültür öbeğinin bütün özelliklerini barındıran bir küme yahut kompleks olarak görülmektedir. Kültür alanı kavramı, besin kaynaklarını, geçim şekillerini, doğal alan özellikleri ile kültür alanı arasındaki ilişkileri, kültürlerin biçim ve dağılımındaki ekolojik faktörleri dikkate almaktadır (Ersoy, 2003: 529). Kültürel ekoloji kuramının kaynaklarından biridir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...