Felsefe hakkında her şey…

Hermann Alexander von Keyserling kimdir?

19.06.2022
671
Hermann Alexander von Keyserling kimdir?

Hermann Alexander Keyserling ya da tam adıyla Hermann Alexander Graf von Keyserling fikirleriyle özellikle I. Dünya Savaşı’ndan sonra hatırı sayılır bir bilinirlik ve ün kazanan Alman filozoftur. Keyserling 20 Temmuz 1880 tarihinde dönemin Rus İmparatorluğu sınırlarında bulunan ve günümüzde Estonya’da yer alan Livonia bölgesinde doğmuştur.

Hermann Keyserling doğa bilimleri ve felsefeyle ilgilenmiş ve Birinci Dünya Savaşı’ndan önce hem jeoloji öğrencisi hem de bir deneme yazarı olarak tanınmıştır. Rus Devrimi onu Livonia’daki vatanından uzaklaştırmıştır ve o da servetinin kalıntılarıyla Darmstadt’ta Gesellschaft für Freie Philosophie’yi (Özgür Felsefe Derneği) kurmuştur. Bu okulun misyonu, Almanya’nın entelektüel olarak yeniden ayağa kalkmasını sağlamak olmuştur.

Keyserling, Nazi Almanya’sının en belirleyici unsurlarından birisi olan Führerprinzip (ulu önderlik) terimini kullanan ilk kişidir. Keyserling’in bu minvalde geliştirdiği temel iddialarından biri, bazı yetenekli bireylerin Sosyal Darwinizm temelinde yönetmek için doğdukları anlayışıdır.

Keyserling, eski Alman militarizm politikasının için ölü olduğuna ve Almanya’nın tek umudunun her zaman için uluslararası, demokratik ilkelerin benimsenmesinde yattığına inanıyordu.

Keyserling birkaç üniversitede aralıklı eğitimler gördükten sonra, 1911’de bir dünya turuna çıkmıştır. Bu tur, en iyi bilinen eseri Das Reisetagebuch eines Philosophen (Bir Filozofun Gezi Günlüğü) için içerik oluşturmuştur.

Hermann von Keyserling 26 Nisan 1946 tarihinde Innsbruck, Avusturya’da hayata veda etmiştir.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer Yıldırım

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...