Felsefe hakkında her şey…

Atalar kültü

14.09.2023

Ölen atalara saygı Eski Türklerde inanç sisteminin bir parçası olarak karşımıza çıkmaktadır. Asya Hunları, Tabgaçlar ve Göktürkler de ilk çıktıkları yer olarak değerlendirdikleri kutsal mağaralar önünde atalarının ruhu için kurbanlar sunarlardı. Ata mezarlarına yapılan her türlü taciz şiddetle cezalandırılıyordu. Atalarının mezarlarının saldırıya uğraması sonucu (Margos piskoposu tarafından) Avrupa Hun hükümdarı Attila, I. Balkan Seferine çıkmıştı.

Wu-huan’ların MÖ 79 tarihinde Asya Hunlarının mezarlarına girmesi sonucu, kendilerine savaş açılmış ve bozguna uğratılmışlardı. Eski Türk mezarlarında ölüler çok değerli eşyalarla gömüldüğü için başka milletlerin dikkatini çekiyordu. Çünkü Türkler öteki dünyada ölülerinin rahat yaşamaları için çok değerli eşyalarını birlikte gömerlerdi. Eski Türklerde ataların ruhlarına kurban sunmak için seçilen hayvanlar genellikle at ve koyundu. Bu hayvanların erkekleri seçilirdi.

Bozkır Türk Topluluklarında mağara kültürü çok yaygındır. Mağara üzerinden ataları ile bağlantı kurarlar. Ayrıca yüksek dağ zirvelerinde de ataların ruhlarına saygı göstermek için kurban sunarlardı. Özellikle haziran ayının 10’u ile 20’si arasında ilk çıktıklarını düşündükleri mağaraya gidip devlet töreni yaparlardı.

Kaynak: T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 3998, AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 2781, ESKİŞEHİR, Şubat 2020. Yazarlar: Prof.Dr. Ahmet TAŞAĞIL, Prof.Dr. Erkan GÖKSU, Prof.Dr. İbrahim ŞİRİN, Doç.Dr. Serhat KÜÇÜK, Prof.Dr. Kemal YAKUT, Dr.Öğr.Üyesi Yaşar SUVEREN, Sayfa: 18-19

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...