Felsefe hakkında her şey…

Hans Hahn Kimdir?

05.11.2019
1.830

27 Eylül 1879 – 24 Temmuz 1934 tarihleri arasında yaşamış olan Avusturyalı bir filozof ve matematikçidir.

Viyana’da bir memur çocuğu olarak dünyaya gelen Hahn, 1898 senesinde Viyana Üniversitesi’nde hukuk eğitimi görmeye başladı. Bu okuldaki 1 yıllık hukuk eğitiminin ardından gene aynı okulun matematik bölümüne geçiş yaptı. Strasbourg , Münih ve Göttingen’deki üniversitelerde matematik eğitimini tamamladı ve 1902 senesinde, Gustav von Escherich’in öğrencisi olarak doktorasını tamamladı.

1915’te Avusturya ordusuna katılıp 1. Dünya Savaşı’na katılan Hahn, savaşta ağır yaralanınca ülkesine geri döndü ve Bonn Üniversitesi’nde profesör olarak çalışmaya devam etti.

Birinci Dünya Savaşı’ndan önce Otto Neurath ve Phillip Frank ile birlikte pozitivizm üzerine çalışan bir felsefe grubunun parçası olan Hahn, savaştan sonra da felsefe alanında çalışmalarına devam etti. Moritz Schlick ile tanışmasının ardından, 1920’lerde mantıksal pozitivist düşüncenin merkezinde yer alan Viyana Çevresi Filozoflarının mimarlarından birisi oldu. Kurt Gödel’in de hocalığını yapan Hahn, 1934 senesinde, henüz 55 yaşında iken kansere yenik düşerek hayata gözlerini kapattı.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Ömer YILDIRIM’ın Kişisel Ders Notları. Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Felsefeye Giriş” ve 2., 3., 4. Sınıf “Felsefe Tarihi” Dersleri Ders Notları (Ömer YILDIRIM); Açık Öğretim Felsefe Ders Kitabı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...