Felsefe hakkında her şey…

Aspasius

25.11.2023
311
Aspasius

Aspasius MS 1. ila 2. yüzyıl geçişinde yaşadığı düşünülen peripatetik filozoftur. Özellikle Boethius tarafından belirtildiği üzere Aristoteles üzerine çalışmış ve onun eserlerini yorumlamış bir eleştirmendir.

Aspasius, Stoacılık’tan güçlü bir şekilde etkilenmiş bir Aristotelesçidir. Aristoteles’in birçok eserlerini şerh ederek kendinden sonra gelen yazarlar ve düşünürler tarafından sıkça atıf alan Aspasius‘un eserlerinin yalnızca bir kısmı günümüze ulaşmıştır.

Aspasius‘un “Nikomakhos’a Etik” üzerine yazdığı şerhin sadece bir kısmı günümüze ulaşmıştır. Bu şerh Aristoteles’in herhangi bir eseri üzerine yazılmış en eski şerh olarak dikkat çekmektedir.

Aspasius’un felsefi arka planı üzerine yapılan tartışmalar son yıllarda artmıştır. Buna göre, Aspasius bir Meşşai, hatta “Ortodoks Meşşai” olarak görülmelidir.

Aspasius‘un Aristoteles araştırmaları hakkında geniş bir bilgi birikimine sahip olduğu ve Aristoteles’in kavramlarını, ilkelerini ve doktrinlerini kendi kavramlarıymış gibi rahatlıkla kullandığı bilinmektedir.

Yazan: Sosyolog Ömer Yıldırım

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...