Felsefe hakkında her şey…

Hakiki bir mektup yazmak için gerekli ipuçları: Mektup nasıl yazılır?

08.02.2023
456
Hakiki bir mektup yazmak için gerekli ipuçları: Mektup nasıl yazılır?

Dünyada 2019 senesinde baş gösteren küresel Covid-19 salgını sırasında hükûmetler tarafından gerçekleştirilen zorunlu kapanmalar, çoğumuza sosyal çevremizin yalnızca bir avuç yakın arkadaştan ve ailemizden oluştuğunu gösterdi. İlişkilerimizin geri kalanı sanal ortama, samimiyetten uzak bir “Nasılsın?” sorusuna ve paylaşımlarımıza gelen “beğen”ilere indirgendi.

Sanal ortamda süren bu ilişkilerinizde anlamsızca geçirdiğiniz zaman artık sizi tatmin etmiyorsa bilgisayarınızı ya da akıllı cihazınızı bir kenara bırakıp daha klasik bir yol denemek istemez misiniz? O hâlde uzaktaki yakınlarınıza destansı bir mektup yazmaya hemen başlayın!

Mektup, yakın bir arkadaşınıza yapacağınız muazzam bir beyandır: Onu düşündüğünüzü ve ilişkinizi bunu yazıya dökecek kadar önemsediğinizi ve bu irtibatın diğerlerinden farklı bir önemi olduğunu anlatır. Bu, parfümlü kâğıtlar sipariş etmek veya süslü el yazınızı kusursuzlaştırmak anlamına gelmez (siz tabii ki bunları da yapabilirsiniz). Burada önemli olan düşünceli olmanız ve çaba harcamanızdır.

Bir mektup yazabilmek pek de zor değildir; ancak bazı tüyolar istiyorsanız size bir arkadaşınıza veya sevdiğiniz birine mektup yazarken izlemeniz gereken bazı basit yollar önereceğiz. Başlıyoruz…

Bir taslak oluşturarak sade bir başlangıç yapın

J. Willis Westlake’in 1876’da yayımlanan “How to Write Letters” isimli kitabında dediği gibi:

“Her türlü yazıda gerekli olan iki şey vardır: birincisi, söyleyecek bir şeye sahip olmak; ikincisi, onu söylemek.”

Başlamadan önce birkaç önemli nokta üzerinde beyin fırtınası yapmayı faydalı bulabilirsiniz. Arkadaşınıza veya sevdiğinize gerçekten ne söylemek istiyorsun? Peki sizin bu söylediklerinizi okurken onların nasıl hissetmelerini istersiniz?

New York’ta yaşayan bir terapist ve yazar olan Dr. Jane Greer, işin püf noktasının yalın ve dürüst konuşmak olduğunu söyleyerek şöyle devam ediyor:

“Yazmaya şöyle başlayın: Sevgili falanca. Nasılsın? Seni düşünüyordum ve nasıl olduğunu merak ettim.”

İçinde bulunduğunuz durumun gerçekliğinden utanmanıza hiç gerek yok, özellikle de bu mektup fikri birdenbire doğmuşsa… Greer’e göre, mektubunuza hemen şöyle devam edebilirsiniz:

“Konuşmayalı gerçekten de çok uzun zaman oldu ve seninle yeniden konuşmayı dört gözle bekliyorum; çünkü birlikte sohbet ederken çok iyi vakit geçiriyoruz.”

Gönülden konuşun

mektup, mektup nasıl yazılır, iyi mektup yazma, iyi bir mektup nasıl yazılır

İyi bir mektup, anlatıya odaklanmalıdır.

Greer, mektubunuzun nihai amacının, mektubu yazdığınız kişiyle paylaştığınız bağı yüceltmek olduğuna dikkat çekiyor:

“Onlara senin için önemli olduklarını söylemelisin. ‘Seni gerçekten özledim’ demek yerine ‘Seni çok sık düşünüyorum ve bu beni mutlu ediyor’ demeyi denemelisin.”

Hitabınızda ne kadar spesifik olursanız o kadar iyidir. Onun gülüşünü mü beğeniyorsun? Sana verdiği destekten ötürü ona minnet mi duyuyorsun? O hâlde ona yazarken onunla ilgili bu konuları cümlelere dâhil edip “Bu yaptığınla çok gurur duyuyorum… Şu niteliğine bayılıyorum… O sözlerini hatırladıkça çok gülümsüyorum…” biçimlerini kullanmanın oldukça yararını göreceksin.

Anılara yolculuk yapın

Mektubunuzun özünü bu bölümde oluşturun.

Muhatabınıza iyi şeylerden bahsedin, ona karşı duyduğunuz sevginizi belirtin. Birlikte oluşturduğunuz anılarınıza bir göz atın ve anımsadığınız güzel anları hâlâ hatırladığınızı ona da açıkça anlatın. Buradaki ana fikir, aranızdaki fiziksel mesafe ne kadar çok olursa olsun, onun her zaman kalbinizde yer aldığını anlatacak anıları yakalamaktır: “Hatırlıyor musun, şu gün, şunu yaparken ne çok eğlenmiştik…

“Beklenmedik haberler ve dedikodular, mektup yazarlarının yuvalarını yaptıkları dalları ve otları kapıp götürdü. Radyolar ve telefonlar araya girdi. Mektup yazanların artık en özel meseleler dışında inşa edebileceği hiçbir metin kalmadı. Bir, iki mektuptan sonra da çok özel olanın dahi gücü ne kadar da tekdüze hâle geliyor!”

Virginia Woolf

Bugünse popüler haberleşme araçları ve sosyal medya kaynakları sevdiğiniz kişiyi hayatınızın temel ayrıntıları konusunda çoktan avcunun içine almış durumda. Uzun ve özel hikâyeler ise Woolf’un da belirttiği üzere tekdüze hâle gelme riskini her zamankinden daha çok taşıyor. Bu nedenle, sevdiklerinize yazdığınız mektuplarda onların bilmedikleri şeylere odaklanmaya gayret edin ve hayat dolu metinlerle yazınızı canlandırın.

Dil bilgisinden ziyade ne yazacağınıza odaklanın

Arkadaşınızın mektubunuzu uzun süre saklayabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Mektubunuza değer verebilir ve onu bir kereden fazla okuyabilir. Hatta mektubunuzu ilişkinizin kanıtı olarak siz öldükten sonra ortak arkadaşlarınıza da gösterebilir. Bu nedenle asıl meseleniz küçük yazım hataları olmamalıdır. Ona ne yazacağınıza odaklanmalısınız. Konu, biçimin önüne geçmelidir.

Geleceğe dönük planlar yapın

Uzun zamandır görmediğiniz bir arkadaşınıza yazıyorsanız metnin sonuna onu tekrar görme umudunuzu ve arzunuzu da eklemeye çalışın. Arkadaşlığınızda birlikte yaşadığınız önemli bir anı ona tekrar hatırlatarak birlikte daha fazla vakit geçirmek istediğinizi gündeme getirin.

Belki eski bir arkadaşınıza mektup yazmak fikri ilk seferde size tuhaf gelebilir. Ancak korumaya değer bir arkadaşlık üzerine yeniden düşünmek için böylesine bir uğraş vermenin çok büyük önemi vardır. Hatta bu süreçte arkadaşınızla ilgili sevdiğiniz şeyleri yeniden keşfedebilirsiniz. O hâlde sade kalın ve sadece eğlenmeye bakın.


Kaynak Metnin Yazarı: Chloe Rose Stuart-Ulin (Yazar)

Çeviri ve Derleme: Sosyolog Ömer YILDIRIM

Bu makale, Sosyolog Ömer YILDIRIM tarafından www.felsefe.gen.tr için derlenerek çevrilmiştir.

Derleme için kaynak metin: Tips for writing an actual letter — the special thing to do for someone you love this year

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...