Felsefe hakkında her şey…

Etkinlik Olarak Felsefe

11.05.2020
1.820

Felsefenin eğer temel disiplinleri varsa temel olmayan disiplinleri de var demektir. Bizi temel olmayan disiplinler ilgilendirmiyor. Bizi ilgilendiren husus, bazı disiplinlerin temel nitelendirmesini almaya hak kazanma nedenleridir.

Bu disiplinler ileride daha iyi göreceğimiz üzere ontoloji, epistemoloji, siyaset ve etiktir. Daha sonra bunlara mantık, estetik, antropoloji eklenmiştir. Felsefe, phila ve sophia kelimelerinden oluşur. Bu kelimelerin Yunanca olduklarını biliyoruz. Buna göre felsefe; sevmek yani phila, sophia yani hikmet kelimelerinden oluşur. Dikkat ederseniz sevmenin bir etkinlik olmasından bahsediliyor.

Bunun için etkinlik ya da faaliyet kelimelerinin üzerinde durulmalıdır. Çünkü etkinlik, Yunancasıyla praxis belirli ama aynı üst(ün) bir eylem çeşidine işaret eder. Bu bir iş değildir. İş, bedenin de katılmak zorunda olduğu ve daha çok yaşayabilmek için yapılan hareketleri kapsarken felsefi etkinlik ya da faaliyet daha çok hayatı anlamaya yöneliktir.

Her insan elbette hayatı belirli bir biçimde anlar. Ama biçimin yanında ölçü de vardır. Buradaki ölçü bir şeyin biçiminden çok derinliği ve yapısıyla ilgilidir. “Felsefe, hayatı derinliğine anlar.” şeklindeki bu klişe ifade ile kastedilen şey, hayatın nedenlerine ilişkin bilgi edinmeye yönelik bir çaba olmasıdır. Bunun için felsefe, hayatı anlamakla yetinmez aynı zamanda anlamlandırmak ister. Yani sadece görünenlerin ne olduğunu ortaya koymak istemez; aynı zamanda bu görünenlerin nasıl öyle olduklarını da dolayısıyla görünenlerin ardındaki görünmeyen nedenleri belirleyerek bulmaya çalışır ve çabalar.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer Yıldırım

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...