Felsefe hakkında her şey…

Enflasyon Nedir, Enflasyonun Sonuçları Nelerdir?

21.11.2019
2.403

Bir ekonomide fiyatların sürekli artmasına enflasyon denir. Piyasadaki ürünlerin fiyatlarının genel seviyesindeki sürekli ve hissedilir yükselme eğilimidir. Genel fiyat seviyesinin bir defa yükselmesi enflasyon değildir. Enflasyon, genel fiyat düzeyinin sürekli ve hissedilir ölçüde yükselmesi şeklinde ifade edildiği gibi değişim aracı olan paranın gereksinimden çok miktarda piyasaya sürülmesi sonucu değer kaybetmesi, satın alma gücünün düşmesi olarak da ifade edilir. Bu tanım enflasyonun para ile olan bağını belirtmektedir. Ekonomide mal ve hizmetlerin değeri para ile ifade edilir.

Enflasyonun oluşumu bir takım sonuçlar doğurur. Bu sonuçlar ülke genelinde görülebileceği gibi üreten ya da tüketen insanda da görülebilir. Yüksek enflasyonun, üretim ve tüketim mallarının maliyetlerini yukarı çekmesi girişimci, iş adamı ve üreticinin yeni iş alanları açmasını engeller. Enflasyon nedeniyle paraya olan yüksek talep, faiz oranlarını yükseltir. Bu da yatırımların durması, istihdamın azalması ve ülke ekonomisinin küçülmesi sonucunu doğurur. Ayrıca yatırımların durması üretimin azalmasına neden olacaktır. Üretimin durması işten çıkarmalara neden olabileceği gibi işsizliğin artması da gündeme gelebilir.

Yüksek enflasyonun en büyük etkisi toplumda yaşanacaktır. Gelecekten ümitsiz halk yığınları, sosyal ve politik alanda çıkara dayalı ilişkiler, dayanışma ve yardımlaşma ruhunun yitirilmesi, insani ilişkilerde sadece paraya endeksli bir durum oluşması, güven ve saygının yok olması, para değerinin düşmesi nedeniyle geniş halk yığınlarının yoksullaşması, iş olanaklarının sadece büyük kentlerde sınırlanması nedeniyle iş gücünün bu kentlere göçü, gecekondulaşma, altyapı yatırımlarına para bulunamaması nedeniyle bozuk kentleşme ve yapılaşma, ahlaki bozulma, yatırımdan kaçan paranın ranta yatırılması yani ekonominin rantiyeye dönüşmesi gibi toplumu derinden etkileyen sorunlar yüksek enflasyonla ortaya çıkmaktadır.

Enflasyonun bazı sonuçları şu şekilde sıralanabilir:

Sermaye sahiplerini kazancı artarken düşük gelirlilerin satın alma güçleri azalır.

• Paranın satın alma gücü sürekli azaldığı için sabit geliri olan kimseler enflasyondan daha fazla zarar görür.

• Adil ve eşit olmayan bir gelir dağılımı ortaya çıkar. Enflasyona karşı mücadelede başarı olunamazsa enflasyondan kaynaklanan ekonomik istikrarsızlıklar toplumsal ve ahlaki çözülmelere yol açar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...