Felsefe hakkında her şey…

Ego Nedir, Ne Demektir? (Psikoloji)

24.11.2019
3.392

Kişilik yapısının gerçeklik ilkesine göre hareket eden kısmıdır. Kısmen bilinçli olan bölümdür. Kişiliğin “idare meclisi”dir. Akılcı ve pratiktir.

Temel işlevi uyumdur. Bireyin ihtiyaçlarının uygun bir biçimde nasıl karşılanacağını tayin eder. Akıl yürütme, karar verme ve problem çözme gibi üst düzeydeki zihinsel işlevleri yerine getirir. İd’in istekleriyle süperego’nun istekleri arasında denge kurar. Bir inanç uğruna her şeyi yapan egodur. Egoda hazlar yerine gerçekler egemendir.

Ego, İd’den sonra gelişen bir diğer yapıdır. Bebeğin altıncı ayından itibaren İd’den kaynaklanarak gelişmeye başlayan Ego, bilinci ve gerçekliği temsil eder. Enerjisini İd’den alır ve aldığı bu enerjiye göre şekillenir. İd’in doyuma ulaşmak için kullandığı birincil süreç tarzı düşüncenin yerini ikincil süreç (secondary process) tarzı düşünceye bıraktığı yerdir. Düşleyerek yaşamanın mümkün olmadığını söyleyen Ego, devreye düşünme, karar verme ve planlama yetilerini sokar. İd’in sabırsızca doyum elde etme ve düşlemlerini daha gerçekçi yapıya dönüştüren Ego, gerçeklik ilkesine (reality principle) göre çalışır. Eğer açsanız altbenliğiniz size etrafta gördüğünüz her türlü yiyeceğe saldırmanızı söyler. Ancak benliğiniz bu hareketin kabul edilmeyeceğini anlar. Benlik alt benliğin isteklerini tatmin ederek gerginliği azaltır; ama bu sırada bu hareketin sonuçlarını da göz önünde bulundurur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...