Felsefe hakkında her şey…

Nelerin Tanımı Yapılamaz? Tanımın Koşulları Nelerdir?

28.11.2019
4.492

Tanım çeşitlerini anımsarsak, her şeyin tanımı yapılabilir ancak her şeyi içlemsel olarak tanımlamak mümkün değildir. O hâlde içlemsel olarak nelerin tanımı yapılamaz? Bu kategorileri şu şekilde sıralayabiliriz:

Porphyrios ağacından hatırlanırsa, kategorilerden en üstte bulunan cinslerin tanımı yapılamaz. Çünkü, içlemsel tanım cinse göre yapılır. Kategoride en üstte olanın cinsi olamayacağına göre tanımı da olamaz. Bu nedenle varlıknokta gibi kavramların tanımı yapılamaz. Çünkü bu kavramlar, üstün cinstir. Üstün cinsler ise tanımlanamazlar. Tanrızamanmekânbirlikçokluk gibi kavramlar tanımlanamazlar.

– Duygusal yaşantıların ve duyusal verilerin tanımı yapılamaz. Örneğin, aşknefretkederkokuses tümüyle kişisel deneyimlerle tanınabilir. Bu yüzden ancak betimlenebilir.

Konu Başlıkları

– Tanımın şartları, koşulları nelerdir?

Hazırlayan: Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Ömer YILDIRIM’ın Kişisel Ders Notları. Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 3. Sınıf “Klasik Mantık” ve “Modern Mantık” Dersleri Ders Notları (Ömer YILDIRIM)

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. ibrahim dedi ki:

    Merhabalar, adını insanın koyduğu (tanrı, mekan, aşk vs. ) kavramların nasıl olurda tanımı yapılamaz? Biraz daha açmak gerekirse eğer, aşk ona aşk denilmeden önce insan için var mıydı? Ona a veya b değilde aşk denmesini sağlayan ‘şey’ler aşkın tanımı sayılamaz mı?

    1. Ömer YILDIRIM dedi ki:

      Merhaba. “Aşk” hissedilen duyguya verilen addır. Burada mesele o duygunun tanımlanamamasıdır. Çünkü hiç kimse bir başkası değildir.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...