Felsefe hakkında her şey…

Egaliteryanizm Nedir? Eşitlikçilik

17.07.2021
3.007
Egaliteryanizm Nedir? Eşitlikçilik

Eşitlikçilik ya da egaliteryanizm, tüm canlılar için belirli alanlarda eşitlik talebinde bulunan; örneğin insanlar için her türlü sosyal ve siyasal alanda eşitlik isteyen düşünce sistemidir.

Egaliteryanizm ya da eşitlikçilik, çağdaş bağlamda özellikle ırk, etniklik, cinsiyet vb. alanlarda eşitliği arzulayan ve vurgulayan bir eşitlik anlayışıdır. Bu yüzden eşitlikçilik; ırksal eşitlik, etnik eşitlik, cinsiyet eşitliği gibi özele indirgenmiş kavramlarla da tanımlanabilir.

Eşitlikçilik her türlü ideolojik ve politik yaklaşımdan bağımsız bir eşitlik anlayışını savunur. Egaliteryan özgürlük anlayışı, örneğin, kadın haklarını feminist akımın rayına binmeden; erkek haklarını da maskülist akımın yoluna girmeden destekler.

Egaliteryanizm, yaşamın hiçbir alanında haklar ya da imkânlar bakımından insanlar arasında ayrım göze­tilmemesini, var olan ayırımların da ortadan kaldırılmasını öngören bir ilkeyi benimser.

Eşitlikçiliğe göre insanların her birisi birey olarak, içinde bulunduğu maddi koşullardan bağımsız biçimde, diğer bütün insanlarla aynı değeri taşır. Fakat insanlarda doğuştan bulunan ya da sonradan kaza­nılmış olan farklı bireysel yetenek ve nitelikleri birbirleriyle eş tutmaz.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer Yıldırım

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...