Felsefe hakkında her şey…

Bob Altemeyer Kimdir?

02.11.2019
1.081

Psikoloji profesörüdür.

Bob Altemeyer otoriterlik üzerine araştırmalar yaptı. Otoriter liderlerin ve bu liderlerin takipçilerinin psikolojik durumlarını inceledi. Çalışmaları, takipçilerin düşünce tarzlarına ve neden bu kadar itaatkâr ve saldırgan olduklarına odaklandı. Kuzey Amerika politikacıları arasında otoriterlik hakkında veri topladı. 20. yüzyılda otoriter hareketleri inceleyen Theodor Adorno’nun ve diğer bilim insanlarının çalışmalarına yoğunlaşan Altemeyer “sağcı otoriterizm” (RWA) olarak adlandırdığı uzun vadeli çalışmasını yayımladı. Bu çalışmada sağcı otoriterler tarafından paylaşılan belirli psikolojik özellikler dizisi olduğu görüşünü savundu. Kitap, yayınlanmasından bu yana iki kez güncellendi.

Altemeyer, 2008 ABD başkanlık seçimleri ve Çay Partisi hareketi hakkında bölümler ekledi. Her ne kadar Altemeyer örneklerinin çoğunu ABD sağcı siyasetinden alsa da, otoriterlik doğası gereği sağcı değildir (örneğin Stalin’in destekçileri fiili olarak solcu kolektivistlerdir.) Terimdeki “sağ kanat”, temel olarak, liderler ve takipçiler arasındaki katmanlaşmayı ve bir tür hiperpaternalist dünya görüşünü tanımlamaktadır. Altemeyer, “sağcı” terimi, akademik anlamda kullanılmasına rağmen, sağcı aydınlar tarafından bir hedef haline gelmiştir. Bob Altemeyer, 1986 yılında Davranış Bilimi Araştırmaları için Bilim Ödülüne layık görüldü.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Ömer YILDIRIM’ın Kişisel Ders Notları. Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Felsefeye Giriş” ve 2., 3., 4. Sınıf “Felsefe Tarihi” Dersleri Ders Notları (Ömer YILDIRIM); Açık Öğretim Felsefe Ders Kitabı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...