Felsefe hakkında her şey…

Arthur Aston Luce Kimdir?

01.11.2019
1.550

Arthur Aston Luce (21 Ağustos 1882 – 28 Haziran 1977). Dublin’deki Trinity Koleji’nde felsefe profesörü ve yine Dublin’deki St. Patrick’s Katedrali’nin 1952-1973 yılları arasında koro başkanı idi. Yaşamı boyunca ruhban sınıfına ait pek çok makamda bulundu ve 1946 – 1952 yılları arasında Trinity Koleji’nin yardımcı dekanlığını yürüttü. Filozof George Berkeley’in Luce üzerindeki etkisi nam salmıştı. Trinity Koleji’ndeki 1912’den 1977’ye kadar süren eğitmenliği bir rekordur.

Luce, 21 Ağustos 1882’de Gloucester’de doğdu. Papaz John James Luce ve Alice Luce’nin dördüncü çocuklarıydı. Lindley Lodge School ve Eastbourne Koleji’nde okuduktan sonra 1901 yılunda Trinity Koleji’ne girdi. 1905 yılında lisans diplomasını, 1908 yılında bir kiliseyi yönetebilme lisansını, 1911’de ise yüksek lisans diplomasını aldı.

Luce’nin ilk dönem çalışmaları hristiyanlıkla ilgili teolojik konulardı. I. Dünya Savaşı sebebiyle çalışmalarına ara verdi ve savaşa katıldı. 1917’de savaştaki başarısı sebebiyle nişanla ödüllendirildi. Savaştan sonra, 1921 yılında, İsa’nın dünyayla olan ilişkisini işlediği “Monophysitism Past and Present” isimli bir kitap yayınladı. Bir sonraki sene, Henri Bergson üzerine verdiği derslerin notlarından derlediği, din kadar psikoloji ve evrim konularından da bahsettiği kitabını çıkardı.

1930’larda Luce İrlandalı bir başka filozof olan George Berkeley ile ilgilenmeye başladı. Profesör, Berkeley’in çalışmalarını pek çok açıdan eksik ve bazen de yanlış buluyordu. Varolan kaynaklar kadar, keşfettiği Berkeley üzerine yeni kaynaklar da Luce’nin çalışmalarına yön verdi.

Luce, Fransız rahip Malebranche’ın genç Berkeley üzerindeki etkisini de “Berkeley and Malebranche” (1934) isimli eserinde vurguladı.

Berkeley’nin olgun felsefesi anlaşılır bir şekilde Luce’nin 1945 yılındaki çalışması “Berkeley’s Immaterialism”‘de açıklandı. Ayrıca, Thomas Edmund Jessop’la birlikte “The Works of George Berkeley” isimli eseri hazırladı. Profesör, sadece bir Berkeley uzmanı değildi. Ayrıca Berkeleyizm’e de inanıyordu.

Luce, Berkeley’in tarihçiler ve halk tarafındaki kişisel üne sahip olması sebebiyle de filozof hakkında da düzeltme ve güncelleme yapmak zorunda hissediyordu. Berkeley’in bazı çalışmaları da onun, gerçek görüşlerini saklayan bir hayalperest ve yalnızlığı seven adam ününü artırıyordu. Luce’nin “Life of George Berkeley, Bishop of Cloyne” (1949) isimli eseri Berkeley’in bu imajını ele alarak, bu adamdan, dikkatli bir şekilde yeni bir adam yaratan bir kitap olarak bilinir.

1918 yılında Luce Lilian Mary Thomson ile evlendi ve çift üç çocuk sahibi oldu. 1940 yılında, eşi ve kızı trajik bir şekilde boğuldu. Akademik çalışmaları ve sahip olduğu çok sayıdaki yönetimsel ve dini ünvanı ona yerel ve uluslararası ün kazandırdı. İyi bir vaiz ve saygı duyulan bir öğretmen olarak saygı gördü. Satranç ve oltayla balık tutmak iki hobisiydi. Balık tutmakla ilgili yazdığı Fishing and Thinking 1959 yılında yayınlandı. Bir saldırıya uğradıktan kısa bir süre sonra 28 Haziran 1977’de vefat etti.

Kaynak: Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Felsefeye Giriş” ve 3. Sınıf “Çağdaş Felsefe Tarihi” Dersi Ders Notları (Ömer YILDIRIM)

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...