Felsefe hakkında her şey…

Anakarsis (Anaharsis)

30.12.2023
266
Anakarsis (Anaharsis)

Anakarsis (Anacharsis) ya da Anaharsis MÖ 6. yüzyılın başlarında yaşadığı düşünülen, bazı antik Yunan kayıtlarında Yedi Bilge Adam’dan biri olarak yer alan ve primitif ahlakın bir temsilcisi olarak gösterilen efsanevi İskit prensi ve filozofudur.

Anakarsis İskit kralı Saulius’un kardeşiydi ve her ikisi de bir önceki İskit kralı Gnurus’un oğullarıydı. Yaşamı hakkında çok az somut bilgiye sahip olduğumuz Anakarsis’in Yunanistan’a seyahat ettiği ve muhtemelen Yunan kültüründen etkilendiği bilinmektedir.

Herodot, Anakarsis‘in yurt dışına gerek bilgelik arayışıyla gerekse elçi olarak yaptığı uzun seyahatlerden sonra yurduna döndüğünü ve İskitler tarafından ya Magna Mater kültünü yaymak istediği için ya da Yunan geleneklerine olan bağlılığı gerekçesiyle öldürüldüğünü anlatır.

Daha fazla ayrıntı sunan sonraki dönem araştırmacıları Anakarsis‘e çok sayıda aforizma atfeder ve onun Solon’la yaptığı bir söyleşiden bahsederler. Kinik filozoflar Anakarsis’i “yozlaşmış” çağdaş Yunanlılarla karşılaştırılacak “asil bir vahşi” olarak tanıtmışlardır.

Anakarsis başlarda edebî yönüyle bilinir olsa da tanınır bir Yunan filozofa dönüşmesi nedeniyle kendisi hakkındaki bilgileri değerlendirmek zorlaştırmaktadır. Onunla ilgili antik kaynakların neredeyse tamamı Yunan edebiyatı hakkındadır.

Yazan: Sosyolog Ömer Yıldırım

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...