Felsefe hakkında her şey…

Albert Camus

19.02.2023
1.318
Albert Camus

Albert Camus 7 Kasım 1913 ila 4 Ocak 1960 tarihleri arasında yaşamış olan Fransız yazar ve varoluşçu filozoftur. Hem yazar hem de filozof yönüyle ön plana çıkan Camus, 1957 Nobel Edebiyat Ödülü’nün de sahibidir.

Albert Camus, 1913’te o dönem bir Fransız sömürgesi olan Cezayir’in Mondovi kasabasında doğmuştur. Camus’nün doğumundan yaklaşık bir yıl kadar sonra, yoksul bir işçi olan babası, Birinci Dünya Savaşı’nda yaşanan Marne Muharebeleri’nde ölmüştür. Bu olaydan sonra Albert Camus; annesi, büyük erkek kardeşi Lucien, anneannesi ve felçli amcasıyla birlikte Cezayir’in işçi mahallelerinden birine taşınmıştır. İspanyol asıllı olan annesi ailesinin geçimini sağlayabilmek için ev işleri yapmaya başlamıştır. Böylece Camus’nün ilk çocukluk ve ilk gençlik yılları zorluklarla geçmiştir.

Öğrenim hayatını annesinin çabalarıyla sürdürmeye çalışan Camus, 1923’te liseye, ardından da Cezayir Üniversitesine kabul edilmiştir. Üniversite eğitimi sırasında sağlığı bozulmuş ve 1930’da dönemin en yaygın hastalıklarından birisi olan vereme yakalanmıştır. Hastalığı yüzünden kaleciliğini yaptığı üniversitenin futbol takımından ayrılmak durumunda kalmıştır. Bundan sonra çeşitli işlerde çalışmaya başlayan Camus, üniversite eğitimini ancak 1936’da tamamlayabilmiştir.

Üniversiteden sonra edebiyata ve felsefeye yönelen Camus’nün yayınlanan ilk eseri 1937 senesinde “Tersi ve Yüzü” olmuştur. Bu kitapta hayatının ilk yıllarının ortamını anlatmış ve annesinin, anneannesinin ve amcasının portrelerini çizmiştir. İkinci eseri “Noces” ise 1938’de yayımlanmıştır. Bu kitapta da Cezayir kırsalının lirik ve doğal güzelliği, en yoksul insanların bile tadını çıkarabileceği bir zenginlik olarak anlatılır. Her iki eser de insanların ölümlülüğünü fiziksel dünyanın kalıcı doğasıyla karşılaştırır.

Albert Camus, Absürdizmin en etkin ismidir.

Albert Camus, Absürdizmin en etkin ismidir.

Albert Camus hem felsefesine hem de edebî kişiliğine, Cezayir’de doğması ve otuzlu yıllarda burada edindiği deneyimler nedeniyle bu kültürün etkilerini yansıtmıştır. Yirmi beş yaşındayken Fransa’ya giden Camus işgal sırasında direniş hareketinin bir parçası olmuş ve savaştan sonra Combat isimli Fransız gazetesinde köşe yazarlığı yapmıştır. Gazetelerdeki yazılarına 1947’ye kadar devam eden Camus bu tarihten sonra kurgusal romanlar ve denemeler yazmanın yanı sıra tiyatro sahnelerinde yapımcı ve oyun yazarı olarak aktif roller üstlenmiştir.

4 Ocak 1960 tarihinde henüz 47 yaşındayken hayata veda eden Camus, hem edebiyat hem de felsefe tarihinde kendine özgü bir yer edinmiş nadir isimlerinden birisidir.

İLGİLİ KONULAR:

Hazırlayan: Sosyolog Ömer Yıldırım

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...