Felsefe hakkında her şey…

William Tuke Kimdir?

12.11.2019

William Tuke, 1732’de York’ta, Quaker mezhebine mensup bir ailede dünyaya geldi.

Önceleri çay ve kahve tüccarıydı. Tuke, otuzlu yaşlarında sosyal aktivist hareketlere katılarak köle ticaretinin kaldırılması için kampanya yürüttü. 1790’da York Sığınma Evinde bir arkadaşının ölümü, Tuke’un özel bir sığınma evi kurulmasına öncülük etmesine sebep oldu. 1796’da ruhsal hastalığı olan Quaker mensupları için hizmet vermek üzere insancıl ve din temelli bir kuruluş olan York Retreat’i kurdu ve müdürü oldu.

York Retreat hümanist yaklaşımlarla hastaların temel ihtiyaçlarını ve konforlarını dikkate aldı. Bu yaklaşım ahlaki yaklaşım olarak adlandırılıyordu. Tuke, sert öz disiplini ve yüksek ahlaki standartları ile Quaker mensupları arasında bir üne sahipti. Öz disiplin, ahlaki yaklaşımın merkezi haline geldi ve zamanın sığınma reformcuları Tuke’un yaklaşımını model olarak aldılar. Ahlaki yaklaşım 1800’lü yılların Avrupa ilticalarında en etkili uygulamalardan biri haline geldi. Tuke’un çalışmaları, ruhsal hastalıklar üzerine çalışan ünlü Fransız doktor Philippe Pinel’i etkiledi.

Tuke, hem ticarete hem de York Retreat’daki faaliyetlerine aynı anda devam etti. Ayrıca birkaç Quaker okulu kurulmasına yardım etti. Ölümünden sonra yayımlanan kitapları ile ahlaki tedavinin kökenindeki rolü otoritelerce kabul edildi.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Ömer YILDIRIM’ın Kişisel Ders Notları. Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Felsefeye Giriş” ve 2., 3., 4. Sınıf “Felsefe Tarihi” Dersleri Ders Notları (Ömer YILDIRIM); Açık Öğretim Felsefe Ders Kitabı; Çeviri: Tuba Yıldırım

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...