Felsefe hakkında her şey…

Publilius Syrus

28.12.2022
814

Publilius Syrus M.Ö. 85 ila 43 seneleri arasında yaşamış olan ve M.Ö. 1. yüzyılın en bilinen Latin tiyatro yazarı ve sözsüz oyun sanatçısıdır. Daha çok, tiyatro için yazdığı metinlerde geçen özlü sözleri ile tanınır.

Publilius’un adı, Erken Orta Çağ’da “l” sesinin iki “i” sesi arasındayken damaktan çıkarılmasından dolayı, el yazmalarında ve bazı basılı metinlerde hatalı biçimde “Publius” olarak aktarılmıştır. Publius da antik Roma’da çok yaygın kullanılan bir ön addır.

Antakyalı Publilius Syrus; bir dil bilgisi uzmanı olan Staberius Eros ve astronom Manilius’u da taşıyan gemiyle birlikte Roma’ya bir köle olarak Antakya’dan getirilmiştir. İnce zekâsı, nüktedan kişiliği ve tanrı vergisi yetenekleriyle efendisini etkilemiş ve efendisi tarafından azat edilerek eğitim görmesi sağlanmıştır.

M.Ö. 45’te kendi sanatsal performansını sergilemek üzere Jül Sezar tarafından düzenlenen bir yarışmaya davet edilen Syrus, döneminin hatırı sayılır tiyatro yazarlarından biri olan Decimus Laberius ile karşılaşmış onu mağlup etmiştir.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer Yıldırım

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...