Felsefe hakkında her şey…

Uyuşturulamaz Karşıtlık Nedir?

21.11.2019

Toplumsal gelişmenin çatıştırıcı çelişkisi. Uyuşturulur karşıtlık deyimiyle birlikte kullanılır. Eytişimsel özdekçi felsefe dilinde, aynı anlamda uzlaşmayan çelişme ve uzlaşan çelişme deyimleri de kullanılmaktadır. Toplumsal gelişme, toplumsal ilişkilerde varlaşan çeşitli çelişmeleri içerir. Bu çelişmelerden çatışmaya dönüşene uyuşturulamaz ya da uzlaşmaz, çatışmaya dönüşmeyene uyuşturulur ya da uzlaşır karşıtlık denir.

Uyuşturulamaz karşıtlıklar üretici güçlerin uyuşturulamayan çıkarlarının keskinleşip çatışmaya dönüşmesini gerektirir. Uyuşturulamaz karşıtlık bir bakıma temel, bir bakıma gelip geçici bir çelişme tipidir. Temeldir, çünkü gittikçe yayılıp toplumun bütün yapısını belirler; gelip geçicidir, çünkü mutlaka bir nitelik değişmesini gerektirir ve aşılır.

Uyuşturulur karşıtlıklar da eskinin yerini yeniye bırakmasıyla aşılırlar ama toplumsal bir çatışmaya dönüşmezler, çünkü çıkarları temelde aynı olanların temel ilişkilerinde değil, ilineksel ilişkilerinde meydana çıkmışlardır. Çelişmeler her olgunun olduğu gibi toplumun da geliştirici gücüdür. Bunun içindir ki uyuşturulamaz karşıtlığın doğurduğu çelişme ortadan kalktığı halde uyuşturulur çelişmeler toplumun çeşitli alanlarında sürüpgider.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...